Piše: C. R.
Po zadnjih podatkih, ki naj bi jih potrdili trije viri iz Evropskega parlamenta, je Ursula von der Leyen predstavitev svoje nove ekipe komisarjev in političnih področij, ki jih bodo vodili, preložila na naslednji teden. Von der Leyen naj bi bila za to zamudo kriva tudi sama, ker se preveč osredotoča na spolne kvote, ki jih večina držav članic pri izbiri svojih kandidatov za komisarje noče upoštevati.
Predsednica Evropske komisije bi se morala jutri sestati s predsedniki političnih frakcij Evropskega parlamenta, da bi se pogovorila o napredku pri sestavljanju svoje 26-članske ekipe evropskih komisarjev, ki bodo v naslednjih petih letih usmerjali delo izvršilnega organa EU. Sedaj je bilo srečanje prestavljeno na prihodnji torek ob 9.00, kar pomeni, da bi lahko postopek trajal dlje, kot je bilo pričakovano.
Ursula von der Leyen je od držav članic zahtevala, da predlagajo tako moškega kot ženskega kandidata za njeno novo ekipo 26 komisarjev. Vendar pa je njeni zahtevi sledila le Bolgarija, zato je začela pritiskati na nekaj manjših držav, da svoje moške kandidate zamenjajo z ženskimi. Tistim državam, ki bi to upoštevale, je ponudila komisarske položaje pri bolj pomembnih in vplivnih zadevah v zameno za to, da v Bruselj pošljejo žensko namesto moškega.
»Vsakega evropskega voditelja je prosila za dva kandidata, dobila pa je srednji prst«, je njene prošnje, povezane s spolnim ravnovesjem, po poročanju Politica komentiral anonimen uradnik EU. No, kljub temu, sta se dve državi podredili njenim zahtevam in zamenjali svoja kandidata. Romunija je tako, potem ko je najprej predlagala moškega kandidata, za svojo naslednjo komisarko v Bruslju predlagala pravnico Roxano Minzatu, Slovenija pa je, kot vemo, namesto Vesela na koncu predlagala razvpito Marto Kos. Zaradi Kosove je sedaj med 26imi kandidati kar deset žensk, kar je v določeni meri zmaga za von der Leyenovo.
Čeprav je šlo za spremembe v zadnjem trenutku, zaradi katerih je morala prestaviti predstavitev in oblikovanje nove komisije, je Ursula von der Leyen branila svojo odločitev glede spolne pravičnosti: »V svoji celotni politični karieri sem se borila, da bi ženske imele dostop do odločilnih in vodilnih položajev«, je dejala za javnost. Takšna je torej v praksi enakost, ki jo promovira Bruselj. Položajev ne dobi tisti, ki je najbolj usposobljen, temveč se delijo glede na spol.