1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Gonja proti zdravnikom ima vse hujše posledice: v Ljubljani pacient napadel zobozdravnico, nasilnih izpadov vse več

Piše: G. B. 

Ob vse hujši javni gonji proti zdravnikom, zlasti s strani “nevladnih” skupin in vplivnih posameznikov, ki se pred javnostjo postavljajo kot nekakšne moralne avtoritete, nas ne sme presenetiti, da prihaja do vse več fizičnih napadov na zdravnike, saj se stanje v zdravstvu še poslabšuje. 

V Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana je bolnik pred mesecem dni zaradi nestrinjanja s terapijo napadel zobozdravnico, ki je morala poklicati policijo, je v izjavi za medije dejal zobozdravnik Robert Kovačević. Letos je bilo v ZD Ljubljana 104 prijavljenih nasilnih dogodkov, lani pa 92, je navedel in dodal, da je nasilje nedopustno.

O zdravljenju je pacient imel “svojo idejo”

Kovačević je povedal, da je bil bolnik redno naročen na termin v eni od enot ZD Ljubljana in odklonilen do terapije, ki mu jo je predlagala zobozdravnica, saj je “imel o zdravljenju svojo idejo”. Z zobozdravnico sta se dogovorila, da bosta zdravila, kot je predlagala. Potem ko je prejel injekcijo anestetika, pa je bolnik postal agresiven, zobozdravnico je začel pljuvati, odrivati, žaliti, agresivno je pristopil do nje in ji grozil, da ji bo “razbil zobe”.

Zobozdravnica se je odmaknila, poskušala umiriti situacijo, nato pa v strahu pobegnila v čakalnico, kjer so ji pomagali pacienti. Bolnik je med odhodom iz ZD grozil, da bo zobozdravnico poiskal na domu in z njo obračunal. Po njegovem odhodu sta se z medicinsko sestro zaprli v ordinacijo, kjer sta počakali policijo, je še navedel Kovačević.

“Ta dogodek je nesprejemljiv, vzbuja strah in velik stres za celotne ekipe,” je dejal. Zobozdravnica je od tedaj zaradi strahu na bolniški. V ZD Ljubljana je zaposlenih 70 zobozdravnikov, vsak ima glavarino 1500 bolnikov. Če je kdo od njih bolniško odsoten, njegovo glavarino začasno prevzamejo drugi zobozdravniki, je dejal.

Navedel je, da so morali samo v ZD Ljubljana – Center, kjer je zaposlen Kovačević, v zadnjih treh mesecih štirikrat klicati policijo. Razlogi so bili različni – od uničevanja pročelja stavb, nadlegovanja in groženj. “To so stvari, ki rušijo zmožnost ekip pomagati bolnikom. Spoštovanje in zaupanje sta osnova, temelj in predpogoj za kakršnokoli terapijo,” je dejal.

Povratne informacije, kaj se dogaja po prijavi, ne dobijo, je dejal. Edino, kar lahko naredijo sami, je da proti takim bolnikom sprožijo postopek na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za zamenjavo zdravnika ali zobozdravnika.

Sicer pa ima ZD Ljubljana varovanje v vseh enotah, varnostniki redno patruljirajo tudi v dislociranih enotah, v vseh prostorih so nameščeni t. i. “panic gumbi”, v službi za nujno medicinsko pomoč pa imajo tudi žepne alarme, je navedel. ZD organizira tudi delavnice na temo komunikacije za pomiritev bolnikov, a v tem primeru je stvar potekala prehitro, zato se je zobozdravnica obrnila neposredno na policijo, je dejal.

“Razumem, da imajo bolniki težave, da so zaskrbljeni, zafrustrirani, da mogoče pričakujejo več, kakor jim mi lahko nudimo v danem trenutku, ampak pristati na to, da je nasilje kakršnakoli rešitev problema, ni dopustno,” je še sklenil Kovačević.

Kako je Janković zmagal v bitki z Loredanom

Ob tem pa seveda ni mogoče spregledati, da je ZD Ljubljana že dolgo časa plen političnih ambicij ljubljanskega župana Zorana Jankovića, saj ZD Ljubljana vodi njegova izbranka Antonija Poplas Susič, iz omenjene ustanove pa zdravniki še vedno odhajajo. Znano je, da si je prejšnji minister za zdravje Danijel Bešič Loredan želel izvesti nadzor nad delovanjem vodstva zavoda, vendar mu je Janković sugeriral, naj si ne drzne tega storiti. Na koncu je Bešič Loredan moral oditi, saj se je premier Robert Golob jasno postavil na Jankovićevo stran. Poplasova pa je ostala na položaju. To pove vse.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine