8.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

V sklopu pomoči Ukrajini ZDA spreminjajo mednarodno pravo

Piše: C. R.

Ameriški kongres je ta teden odobril dodatnih 60 milijard dolarjev za pomoč Ukrajini. Ker pa Američani vse bolj negodujejo glede tega, da se njihov denar, torej denar davkoplačevalcev, pošilja v Ukrajino, se uradni Washington že nekaj časa osredotoča na ruske devizne rezerve, ki so zamrznjene v ZDA. Z drugimi besedami, zapleniti rusko imetje in ga izkoristiti za vse dražjo obnovo in izgradnjo Ukrajine.

Vendar pa do sedaj za takšno izkoriščanje zaplenjenega ruskega imetja in sredstev ni bilo pravnih osnov. Zato je kongres sprejel t.i. »Repo-zakon«, ki ameriškemu predsedniku omogoča pristop do ruskih zamrznjenih deviznih rezerv in mu nalaga, da ustanovi fonda za podporo Ukrajini. ZakoN je bil odobren v obeh domovih ameriškega parlamenta kod dodatek k paketu za pomoč Ukrajini, Izraelu in Tajvanu v višini 95 milijard dolarjev. Njegov namen je bil tudi pridobiti podporo tako desnih kot levih kongresnikov in senatorjev, ki so bili zadržani do pomoči Ukrajini.

Biden se še ni izjasnil, če namerava zares zapleniti ruska sredstva, bo pa verjetno pod velikim pritiskom, da to stori. Glede na to, da ZDA niso v vojni, bi bilo to dejanje brez precedensa. Sicer pa to ne bi veliko spremenilo, saj se v ZDA nahaja le nekje med štiri in pet milijard dolarjev deviznih rezerv ruske vlade. No, bistven pomen ameriškega Repo-zakona je, ker ustvarja precedit v mednarodnem pravu. Postavlja novi standard, po katerem »popolnoma nezakonita dejanja Ruske federacije predstavljajo edinstveno situacijo, ki daje ZDA in drugim državam pooblastilo, da zaplenijo rusko državno imetje na njihovem območju«. Tako, ne glede na to, da se pozivajo na »edinstveno situacijo«, ZDA ustvarjajo šablono za delovanje v vseh prihodnjih spopadih.

Strokovnjaki trdijo, da bi takšna situacija lahko predstavljala precejšnje tveganje. Čeprav naj bi bila zaplembna moralno upravičena, je pravno in gospodarsko zelo delikatna. Največje gospodarsko tveganje je možni vpliv na ameriški dolar. »Dedolarizacija« deviznega trga, ki se že dogaja, bi se lahko pospešila. Če bodo centralne banke mnenja, da je varnost njihovih dolarskih rezerv v nevarnosti, se začnejo lahko zatekati k alternativnim valutam, kot je kitajski renminbi. Rusija je že zagrozila, da bo sprejela protiukrepe. Glavni ekonomist Mednarodnega denarnega sklada Ken Rogoff opozarja: »Zaplenitev je zelo težko uresničiti, glede na škodo, ki jo lahko povzroči Rusija«.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine