Piše: G. B.
“Kolega pravi, nečloveško dnevno garanje, grožnje s streljanjem, kazanje nožev redno. Postelje polne, bolnike prestavljajo v invalidske vozičke,” je na facebooku zapisala slovenska zdravnica, katere ime hranimo v uredništvu.
Da so razmere v bolnišnicah zelo resne, priznava celo portal 24ur.com: “Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.”
Da je res tako, priznava tudi zdravnik iz celjske bolnišnice Federico Potočnik:
🔴 Danes sem delal na urgenci in je pri nas v Celju enako.
👉 Vsi delajo s polno paro, ampak fizično nimamo kam sprejemati pacientov.
Napeto je za vse, zato prosim za potrpljenje – premalo je nas, prostora ni, resno bolnih pacientov pa veliko. Ni fajn. 😕 https://t.co/8otBpvXPO6— Federico V. Potočnik (@FVPotocnik) January 5, 2024
In kar je najhuje, mainstream mediji v glavnem poročajo, kako se menda za kakovost zdravstva “trudi” t. i. Glas ljudstva in njegov vodja Jaša Jenull.
Pacienti ne stavkajo‼️
Urgence pokajo po šivih. Polnijo se hodniki. Kader ima dovolj.
👉Dovolj imamo ignorantske @vladaRS in Jenullov, ki večno stavkajo, ker niso nikoli delali, ampak parazitirajo na našem denarju. S temi ljudmi smo vsak dan bližje popolnemu razpadu sistema! 😕 https://t.co/6k8acHYbVg— Federico V. Potočnik (@FVPotocnik) January 5, 2024
Med obravnavanimi prevladujejo starejši pacienti z več znanimi kroničnimi boleznimi, pri katerih je prišlo do dodatnih okužb dihal, veliko so jih obravnavanih tudi zaradi težav s prebavili, kar je posledica prazničnega prehranjevanja in uživanja alkoholnih pijač, so pojasnili v celjski bolnišnici, kjer dodajajo, da v njihovem urgentnem centru te dni zdravstveno obravnavo išče tudi zelo veliko pacientov, ki ne potrebujejo specialistične zdravstvene obravnave in bi zdravstvene težave lahko rešili na primarni ravni zdravstvenega varstva, to je v ambulantah zdravnikov družinske medicine.
Težava pa je, ker svojci bolnikov težko razumejo takšno slabo organizacijo, zato jih mineva potrpljenje. Spomnimo, da je v slovenskih zdravstvenih ustanovah doslej prišlo tudi do nasilnih dejanj. V Celju je tako eden od pacientov sredi lanskega leta osebju grozil z nožem, še vedno je svež spomin na tragičen dogodek v Izoli, kjer je napadalec s streli pokončal zdravnika in policista.
A očitno je, če smo nekoliko cinični, najpomembnejše, da je s prvim januarjem začela veljati Golobova zdravstvena reforma, ki je namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja uvedla enoten obvezen prispevek.