Piše: Nova24tv.si
Po odločitvi predstavniškega doma bo Nizozemska imela od srede možnost, da odstopi od strogega upoštevanja evropske azilne in migracijske politike. Geert Wilders, vodja stranke PVV, to pozdravlja kot “zgodovinski predlog”.
Predlog, ki so ga v torek predložili v strankah PVV, NSC, BBB in VVD, zagovarja dogovor o izključitvi, podoben danskemu, ki že dve desetletji učinkovito obvladuje množično priseljevanje. Shema izvzetja omogoča državi članici, da se umakne iz določenega področja politike EU, če se odloči, da ne bo sodelovala, poroča nizozemski tisk.
Po vzoru Danske
Danska stroga migracijska politika vključuje omejen dostop do ugodnosti in socialnih storitev za prišleke, strožje pogoje za združitev družine, omejen dostop do trga dela za tiste, ki ne obvladajo danskega jezika, in prosilci za azil, ki si morajo sami financirati svoje zatočišče.
Zgodovinsko glasovanje
PVV, VVD, NSC in BBB si prizadevajo uvesti podobno shemo zavrnitve za prihodnje evropske načrte in sporazume. Večina v parlamentu je predlog podprla v sredo, stranke, kot so SGP, Forum za demokracijo in JA21, so glasovale za. Geert Wilders rezultate glasovanja imenuje “zgodovinske”.
Predlog je odziv na nedavni predlog EU za reformo evropskih pogodb, s čimer bi odpravili pravico veta držav članic na 65 različnih področjih. Predlog vključuje določitev podnebne in okoljske politike za “izključno pristojnost“ EU, uvedbo evra v vseh državah članicah, uvedbo obrambe EU in podelitev večjega vpliva EU na področjih izobraževanja in “različnosti spolov”.
Slovenska vlada podpira federalistične reforme EU
Zaskrbljenost glede daljnosežnih federalističnih reform predloga so izrazile številne države članice EU, vključno s poslancem NSC Casparjem Veldkampom, ki poudarja pomen Nizozemske, ki uporablja opt-out možnost za zmanjšanje obveznosti, namesto da bi jih dosledno dodajala.
Slovenska vlada pod vodstvom Roberta Goloba za razliko od Nizozemske aktivno podpira in celo promovira prenos pristojnosti iz suverenih držav na federalno pristojnost EU in jih vidi kot nadaljnjo krepitev evropske ideje.