3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Molk Putinovih generalov

Piše: C. R.

Po spodletelem poskusu upora skupine Wagner več generalov ni videti v javnosti, med njimi tudi Sergeja Surovikina, poveljnika ruskih sil v Ukrajini, in vojaškega letalstva. Tudi poveljnika generalštaba Valerija Gerasimovega ni videti, ter mnogih drugih.

Vsi pričakujejo, da bo, tako kot nekoč Stalin, Putin imel veliko čistko, se pa mnogi sprašujejo kdo bo smatran za izdajalca in kdo za zvestega sledilca. Surovikin, znan kot »Armagedon«, naj bi bil aretiran. No, drugi pa špekulirajo, da se je morda preprosto nekam skril. Morda je bil Suroviki aretiran že na začetku puča, ko se je pojavil posnetek, kjer poziva »wagnerjevce«, da se umaknejo. Vendar pa se je zdelo, kot da je omamljen. Je bil že takrat v rokah oblasti?

No, glede nečesa se strokovnjaki strinjajo; Prigožin se nikoli ne bi upal upreti vojnemu vrhu brez podpore visokih vojaških uradnikov. Gre sicer že za drugi spodleteli udar Prigožina. Leta 1991 je sodeloval kot poveljnik bataljona pri neuspelem puču proti Gorbačovem, zaradi česar je šest mesecev preživel za zapahi.

Surovikin je bil v dobrem odnosu z Wagnerjem, in naj bi po nekaterih podatkih postal leta 2017 celo častni član te skupine. Prav tako je dolgo skušal umiriti trenja med to skupino in rusko vojsko. Od lanskega oktobra do januarja letos je bil vrhovni poveljnik ruskih sil v Ukrajini. On je ukazal umik iz Hersona in območja zahodno od Dnepra, s čemer je hotel preprečiti popolno uničenje svojih enot. Prav tako je nasprotoval zimski ofenzivi, saj je hotel ta čas nameniti reorganizaciji in regeneraciji popolnoma izčrpanih ruskih enot. Zaradi tega nasprotovanja je bil januarja degradiran v namestnika glavnega komandanta. Tudi na tem položaju pa je imel precej drugačne predstave o vodenju vojne od njegovega poveljnika Gerasimova in obrambnega ministra Šojguja.

Danes vidimo, da je imel Surovikin prav; ruske enote niso bili niti primerno opremljene niti izšolane za zimsko ofenzivo, v kateri so utrpele velike izgube, brez kakšnih večjih uspehov. Posledica je, da so Rusi izčrpani, Ukrajinci pa počasi osvajajo vse več pozicij.

Zdi se, da je Surovikin zato podpiral puč skupine Wagner, saj je upal, da bo zamenjal poveljnika generalštaba Gerasimova ali celo obrambnega ministra Šojguja. Vsekakor je trenutna nestabilnost v Putinovi vojski koristna za Ukrajino in njene zaveznike, saj se ruski poveljniki, namesto fronti, posvečajo političnim intrigam v Moskvi. Ker seveda ni v interesu Ukrajine, da bi imela Rusija v samem vojaškem vrhu sposobne generale, je morda ravno to razlog, da so tajne agencije ZDA v javnost spustile novico o Surovikinu kot udeležencu puča. Zaradi tega je v Kremlju vsekakor z njim konec.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine