Piše: Lea Kalc Furlanič
Na Krasu in v Brkinih znajo dobro prikazati vse bogastvo, ki ga ponuja njihova izjemno bogata kraška kulturna krajina. Že sedmo leto namreč v spomladanskem času organizirajo festival Kraška gmajna.
Ta obiskovalcu ponuja različne aktivnosti ter doživetja naravne in kulturne dediščine, edinstvenega rastlinskega in živalskega sveta gmajne, ljudskih modrosti in znanj. »Festival Kraška gmajna je kot znanilec pomladi, saj napoveduje začetek bogatega dogajanja na Krasu in v Brkinih. Z 20 manjšimi dogodki vas vabimo na pristno raziskovanje naših krajev, doživetje življenja polne krajine in prijaznih ljudi ter kulinarike, v katero domačini že stoletja vključujejo vse, kar jim narava ponudi,« izpostavlja strokovna vodja destinacije Kras in Brkini Katja Kralj.
Od zelišč do suhih zidov
Bi radi spoznavali kraška zelišča in se jih naučili uporabljati v kulinariki in zdravilnih pripravkih? Bi radi preverili svojo spretnost v suhozidni gradnji? Vas zanima zmerna rekreacija v pristni kraški naravi? Pa spoznavanje zavarovanih živalic in rastlin oz. biotske raznovrstnosti kraške krajine? Vse to in še več so obiskovalcem pripravili Kraševci in Brkinci tudi letošnjo pomlad v okviru festivala Kraška gmajna, ki se odvija med 22. aprilom in 20. majem. Zatorej je treba pohiteti in v roke vzeti seznam dogajanja ter si izbrati sebi najprimernejše, najzanimivejše, najmanj znano, a v želji, da odkrijete, kaj vse v svojih nedrjih skriva bogata kraška gmajna, ki velja za najstarejšo kulturno krajino in enega najbogatejših življenjskih prostorov v Evropi.
Dogodki se bodo vrstili v Lipici, Parku Škocjanske jame, Muzeju slovenskih filmskih igralcev v Divači, v Rodiku, v sežanskem Botaničnem vrtu, na Bunčetovi domačiji v Dutovljah, v Kobjeglavi, na kostanjeviško-mirenskem Krasu in še kje. Vse informacije so dostopne na spletni strani visitkras.info/festivalkraskagmajna ter v TIC.
»Vabljeni na raziskovanje izjemne biotske raznolikosti kraške gmajne, njene kulturne dediščine, znanja, ki ga je navdihnil ta izjemni habitat, ter aktivnosti, ki potekajo v njem,« še poudarjajo v Območni razvojni agenciji Krasa in Brkinov.
Prej se prijavite
V okviru festivala so organizirani tematski pohodi, delavnice, kulinarična doživetja in predavanja. Ponudba kraške gmajne je v vseh letnih časih izjemna, zato je festival sestavljen iz sklopov, ki sledijo ritmu narave. Festival tudi letos povezuje različne organizacije, ki delujejo na področju turizma. ORA Krasa in Brkinov je prevzela vlogo glavnega organizatorja in koordinatorja, soorganizatorji in pobudniki festivala so še Javni zavod Park Škocjanske jame, Javni zavod Miren Kras, Kobilarna Lipica, KSP d. d. Sežana – Botanični vrt ob vili Mirasasso, festival pa je k sodelovanju privabil tudi številne ponudnike, ki pestrost kraške gmajne dopolnjujejo s pristnimi doživetji. Število mest je omejeno, zato se je na dogodke treba prej prijaviti.
Oglaševanje festivala Kraška gmajna se izvaja v okviru projekta KRAS-CARSO II, ki ga sofinancira Program Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021–2027 (Evropski sklad za regionalni razvoj).