Piše: C. R.
V ponedeljek je bil na Wall Streetu še posebej mračen dan, saj se je strah pred inflacijo še okrepil.
Indeks S&P 500 je padel za skoraj 4 % in vstopil na območje medvedjega trga, kar pomeni, da je širši referenčni indeks od zadnjega najvišjega dosežka padel že za več kot 20 %. Indeks S&P 500 je prejšnji mesec za kratek čas vstopil na območje medvedjega trga, vendar se je uspel umakniti, kar mu tokrat ni uspelo.
Padli so tudi drugi indeksi: industrijski indeks Dow Jones se je znižal za 2,8 % ali skoraj 900 točk, indeks Nasdaq pa za skoraj 4,7 %.
Padce je sprožilo petkovo poročilo o inflaciji, ki je bilo močnejše od pričakovanega, kar povečuje zaskrbljenost, da bo Federal Reserve morala letos še bolj agresivno dvigniti obrestne mere.
Fed bo v torek začel dvodnevno zasedanje na katerem naj bi že drugi mesec zapored zvišal obrestne mere za pol odstotne točke.
Zadnje poročilo o inflaciji, ki je pokazalo, da so cene življenjskih potrebščin na letni ravni rasle najhitreje v več kot 40 letih, zdaj povečuje verjetnost še večjega dviga obrestnih mer ta teden in v prihodnjih mesecih.
Ti ukrepi lahko pomagajo zajeziti rast cen, vendar se trgi bojijo, da bo močan odziv centralne banke gospodarstvo potisnil tudi v recesijo.
“Ameriški delniški trgi se negativno odzivajo na inflacijo, ki je bila prejšnji teden odčitana bolj vroča od pričakovane,” pravi Sam Stovall, glavni naložbeni strateg pri družbi CFRA.
“Vlagatelji so zdaj vse bolj zaskrbljeni, da je Fed preveč zadaj, da bi lahko upočasnil rast inflacije, ne da bi gospodarstvo pahnil v recesijo,” dodaja Stovall, pri čemer ima v mislih primere, ko se centralna banka pozno loti reševanja problematike rasti cen.
Več lahko preberete TUKAJ.