1.2 C
Ljubljana
nedelja, 24 novembra, 2024

Honduras: Poraja se upanje na nov demokratični začetek

Piše: Damian Ahlin

Juan Orlando Hernández je bil dvanajst let osovražen samodržec na čelu narkodržave. Njegova izročitev v ZDA omogoča nov demokratični začetek, vendar je to težka naloga, opozarjajo strokovnjaki.

Pred tremi meseci je bil Juan Orlando Hernández še vedno eden najmočnejših voditeljev držav v Srednji Ameriki. Politik iz konservativne Nacionalne stranke je Hondurasu vladal dva mandata. Pred tem je kot predsednik parlamenta vodil dogajanje v parlamentu. V četrtek so ga v okovih v majhnem letalu ameriške agencije za boj proti mamili -DEA- odpeljali iz države, da bi mu tam sodili zaradi vpletenosti v trgovino s prepovedanimi mamili. Njegov brat Tony je bil v New Yorku zaradi iste obtožbe že obsojen na dosmrtni zapor.

Nobena diktatura ne traja večno

Radijske in televizijske postaje so izročitev, ki jo je spremljala močna varnostna prisotnost, ves dan prenašale v živo. Na letališču v prestolnici Tegucigalpa se je zbralo na stotine gledalcev, ki so proslavili dogodek. Srednjeameriški državi, ki se že 15 let ne more izkopati iz zapletov nestabilnosti, nemirov, nasilja, revščine, migracij in dolgov, se odpira možnost demokratične prenove.

Konec davčnih oaz in manj represije

Izročitev je omogočila volilna zmaga levičarske opozicije, ki jo je vodila Xiomara Castro, žena levičarskega politika Manuela Zelaye, ki je bil odstavljen leta 2009. Moreno je dejal, da je njena zmaga novembra lani omogočila odpravo narkodržave. Večer pred izročitvijo je padel pomemben steber narkodržave: takrat je kongres soglasno razveljavil zakone o posebnih ekonomskih regijah, davčnih oazah, ki so po mnenju kritikov omogočale pranje denarja. Te davčne oaze so med prebivalstvom vzbudile veliko nezadovoljstvo. Sedemdeset odstotkov Hondurcev je revnih, več sto tisoč pa se jih vsako leto preseli v sosednje države in Združene države Amerike.

Honduras velja za eno najnevarnejših držav na svetu za okoljevarstvenike in borce za človekove pravice. Po podatkih organizacije Global Witness jih je bilo od leta 2011 ubitih več kot 150.

Pravičnost in spopadanje s preteklostjo

Parlamentarna razprava v kongresu je znak vrnitve demokratične kulture in spremembe paradigme. Treba bo popolnoma reformirati sodstvo in varnostni aparat. V zadnjih 12 letih ni bil neuspešen samo predsednik, ampak tudi vse institucije, ki so mu stale ob strani, sodstvo, tožilstvo in varnostne sile.

Brez zunanje pomoči bo proces težaven. Honduras je močno zadolžen, njegov proračunski primanjkljaj pa znaša 3,1 milijarde dolarjev. Javne finance so velika ovira. Druga težava je infiltracija organiziranega kriminala v državnih organih. Prejšnja vlada, da bi se izognila kazenskemu pregonu, je uničila vse dokumente, preden je prevzela oblast.

Vir: DeutscheWelle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine