2.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 18 novembra, 2024

Živalski nosovi so navdih za nove maske in zračne filtre

Piše: C. R.

Maske, ki ščitijo pred virusom SARS-CoV-2, so lahko moteče, zlasti med vadbo.

Nova oblika maske, ki jo je mogoče natisniti s 3D tiskalnikom in je navdihnjena z živalskimi nosovi uporabnikom obljublja lažje dihanje hkrati pa ohranja podobno raven zaščite pred patogeni, kot jo imajo maske N95 in kirurške maske. Splošni koncept je lahko uporaben tudi za izboljšanje industrijskih filtrov za zrak, ki se uporabljajo pri ogrevanju, prezračevanju in klimatizaciji.

Številne živali imajo močan čut za vonj, ki nastane z navijanjem zračnih tokov v njihovih nosnih votlinah. Zaradi vijugaste zračne poti se poveča površina v nosu živali ter razdalja in čas potovanja vonjav in delcev, kar povečuje verjetnost, da se delci ujamejo na površini kože v nosu, kjer jih lahko zaznavajo receptorji za vonjave. Takšne strukture so zelo učinkoviti filtri, ki zajemajo delce v zraku brez padca zračnega tlaka zaradi katerega je dihanje lahko oteženo.

“Ena od prednosti našega filtra je, da lahko zlahka vdihavate in izdihavate zrak,” je povedal Sunghwan “Sunny” Jung, izredni profesor biološkega in okolijskega inženirstva na fakulteti za kmetijstvo in naravoslovje. Obenem je zasnova maske, ki jo je navdihnila biologija enako učinkovita kot klinično odobrene maske N95 in kirurške maske ter lahko zajame delce velikosti 10 mikrometrov, kar je potrebno za preprečevanje virusov, ki se prenašajo z zrakom in se prenašajo v aerosolih, ko ljudje kašljajo ali govorijo je dejal Jung.

Jung je glavni avtor članka “On the Design of Particle Filters Inspired by Animal Noses”, objavljenega 2. marca v reviji Journal of the Royal Society Interface. Soavtorja sta Saikat Basu, docent strojništva na državni univerzi v Južni Dakoti in Leonardo Chamorro docent strojništva na univerzi Illinois, Urbana-Champaign.

Nove maske in zračni filtri so bili razviti po preučevanju nosnih struktur devetih vrst živali. Med njimi so bile miši, ki so 50-krat, psi, ki so 200-krat in prašiči, ki so 700-krat bolj občutljivi na vonj kot ljudje.

Vir: technology.org

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine