Piše: Jože Jan
Po novem zakonu, ki ga je predsednik Putin podpisal v petek, sta besede »vojna« in »invazija« prepovedani. Zakon določa do 15 let zapora za vsako poročanje, ki bi ga država ocenila za »lažne informacije« o vojaškem vdoru v Ukrajino.
69-letni Putin že dolgo poskuša svojo administracijo zaviti v junaška dejanja. Njegova priključitev Krima leta 2014 in destabilizacija Ukrajine s spodbujanjem separatistične vojne nista bili izjema. Sedanjo invazijo na Ukrajino Kremelj prikazuje kot nadaljevanje boja sovjetske vojske proti vdoru nacistov in njihovih lokalnih simpatizerjev. Svojo invazijo Putin imenuje »posebno vojaško operacijo« in »boj za denacifikacijo in demilitarizacijo Ukrajine«.
Na televizijskem srečanju s piloti in člani posadke Aeroflota, je eden od udeležencev predsedniku Putinu zastavil vprašanje, ki je bilo popolnoma v skladu z novimi vladnimi pravili za poročanje o invaziji na Ukrajino: »Vsi podpiramo vaša dejanja, posebno vojaško operacijo, ki poteka v Ukrajini,« je dejal eden od pilotov. »Vemo, da civilisti ne trpijo, vendar nas prosim pomirite, in povejte, kaj je na koncu te poti.«
Putin mu je odgovoril z litanijami svojih zamer proti Ukrajini, vendar niti vprašanje niti odgovor nista omenila posledic invazije – nasilnega uničevanja mest, smrti civilistov in obupanega izseljevanja milijonov ljudi. Vse to je izginilo s televizijskih naslonov in časopisnih naslovov zaradi novega zakona.
»Ni vojne na ruski televiziji,« je izjavil Stanislav Kucher, veteranski ruski televizijski voditelj in nekdanji član predsedniškega sveta za civilno družbo in človekove pravice. Ker so bile njegove oddaje večkrat prepovedane se je preselil v ZDA. »Ne boste videli eksplozij, ne boste videli napadov na stolpnice, kjer živijo civilisti, ne boste videli grozot, ki jih povzroča ruski napad,« je dodal.
Novice so dokaj enotne na različnih televizijskih kanalih. »Operacija« v Ukrajini je v bistvu opisana kot mirovna misija vojske, da bi rešila rusko govoreče prebivalce odcepljenih regij Doneck in Lugansk pred strašnimi vojnimi zločini ukrajinske vlade. Posledice sankcij, ki vplivajo na rusko gospodarstvo, kot je na primer ukinitev mednarodnih letov ruskih letalskih družb, se pogosto pripisujejo trenutnim »okoliščinam« brez dodatne razlage. Televizijski voditelji, tudi tisti, ki o sprva izrazili zadržke glede invazije, so hitro prilagodili svoje komentarje.
Kremelj je v zadnjem desetletju izvajal razširjen napad na neodvisne medije, zadnji od njih so prejšnji teden zaprli zaradi novega zakona (neodvisna radijska postaja Echo of Moscow in TV Rain).
Vir: The New York Times, ZDA