3.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 18 novembra, 2024

Ruski intelektualci proti vojni retoriki Kremlja

Piše: Jože Jan

5000 intelektualcev je podpisalo manifest in dalo glas tistemu delu družbe, ki sovraži vojno.

Okoli 5000 ljudi je že podpisalo odprto pismo, ki ga je 30. januarja objavilo združenje ruskih intelektualcev. Filozofi, novinarji, aktivisti, zgodovinarji in umetniki v manifestu pozivajo k vojaški deeskalaciji na meji z Ukrajino in vrnitev v normalnost v odnosih z Zahodom.

»Vemo, da si večina ruskega prebivalstva ne želi vojne. Morali smo spregovoriti in pokazati, kako nevaren je avanturizem ruskega vodstva,« pojasnjuje prvi podpisani na manifestu, zgodovinski zagovornik človekovih pravic in nekdanji poslanec Lev Ponomariov.

To je eden redkih javnih prikazov nezadovoljstva do ruske politike, ki je privedla do napetosti z Natom. Marca 2014 sta bila v Moskvi dva protesta z več deset tisoči ljudi. Med njimi je bil nekdanji podpredsednik Boris Nemcov, ki je bil leta 2015 umorjen tik pred objavo njegove preiskave o ruskem napadu na Krim. »Takrat bi lahko šel na ulico. Sedaj je nemogoče. Protesti se sedaj končajo z aretacijami in prelivanjem krvi,» se pritožuje Ponomariov.

Duh manifesta se nanaša na frazo, ki jo še danes pogosto ponavljajo tisti, ki so preživeli drugo svetovno vojno: »Naj se vojna nikoli ne ponovi!« V manifestu poudarjajo: »Govorimo v imenu Rusov. V preteklih konfliktih smo izgubili na milijone ljudi. Vsaka alternativa je boljša od vojne. Ste pozabili?«

Ena od podpisnikov manifesta, Natalia Evdokímova, generalna sekretarka Sveta za človekove pravice Sankt Peterburga, je izjavila, da je »situacija zelo napeta. Upam, da ne bo prišlo do napada na Ukrajino, ker bi to vodilo v vojno. Žal nas vlada hoče prepričati, da nam Nato grozi. Na državni televiziji so predstavljeni le zagovorniki vojne. Slišijo se samo vojaške grožnje, agresivnost in sovraštvo do Ukrajine, ZDA in zahodnih držav.«

V zadnjih mesecih je Rusija poslala na ukrajinsko mejo več kot 100.000 vojakov in povečala bojevitost v izjavah visokih ruskih uradnikov. Predsednik Vladimir Putin je 21. decembra zatrdil, da bo Rusija »v primeru, da se bo agresivna linija zahodnih držav nadaljevala, sprejela ustrezne tehnično-vojaške ukrepe.«

Ponomariov opozarja, da je »pomembno mobilizirati družbo proti vojni politiki ruske vlade«.

 

Vir: El País, Španija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine