Piše: Damian Ahlin
V drugem krogu volitev se bosta pomerila levosredinski voditelj in kontroverzni Rodrigo Chaves; število vzdržanih glasov na prvem krogu je preseglo 40 %.
V Kostariki bo potekal drugi krog volitev. S podporo približno 27,28 % volivcev -skoraj 87,7 % glasov- je v prvem krogu predsedniških volitev, ki bo potekal prvo nedeljo v aprilu, zmagal levosredinski voditelj José María Figueres.
Zaradi socialno-ekonomskih težav, ki jih je povzročila pandemija, je ljudstvo stavilo na izkušnje vodje Nacionalne osvobodilne stranke -PLN-, ki je tako glavni favorit drugega kroga. Njegov tekmec, če se bo njegovo vodstvo pri štetju glasov utrdilo, bo kontroverzni Rodrigo Chaves, kandidat stranke Progreso Social Democrático, ki je prejel 16,72 % glasov, v tesnem boju z evangeličanskim pridigarjem Fabriciom Alvaradom, ki je zaenkrat prejel 14,79 % glasov.
Alvarado je bil na volitvah leta 2018 poražen za 21 točk, čeprav je v prvem krogu premagal sedanjega predsednika. Njegova sprememba strategije, ki je manj bojevita glede socialnih pravic, mu ni prinesla večje podpore na volitvah.
Chaves je bil veliko presenečenje teh volitev, ne le zato, ker so ga ankete uvrščale na četrto mesto, temveč tudi zato, ker ga je med kampanjo spremljalo več škandalov. Najpomembnejša je sankcija, ki jo je prejel zaradi spolnega nadlegovanja v času, ko je delal v Svetovni banki, veliko hrupa pa je povzročil tudi, ko je precej voditeljev zapustilo vrste njegove stranke in ga obtožilo, da je privrženec politike Huga Cháveza in Nicolása Madura.
Nekoliko manj, pod 13 %, je druga velika poraženka dneva, konservativna voditeljica Lineth Saborío na čelu Krščanskosocialne enotnosti -PUSC-, ki ji ni uspelo zajeti nezadovoljstva s socialdemokratsko vlado Carlosa Alvarada. Na ta način se v Latinski Ameriki od protestov leta 2019 utrjuje glas za kaznovanje, ki sta ga okrepili dve leti pandemije.
Figueres je že napovedal, da namerava v primeru vrnitve na oblast odpraviti nesoglasja in se pogovarjati z Danielom Ortego, sandinističnim kaudilom na čelu sosednje Nikaragve. V ta namen bi sklical vrh voditeljev držav Srednje Amerike. Vsaj 100.000 izgnancev se je pridružilo koloniji nikaragovskih migrantov, ki je že zdaj največja v Kostariki.
Vir: El Mundo