Piše: L. K. F.
Včeraj sta si na RTV Slovenija posle predali dosedanja varuhinja pravic gledalcev, poslušalcev, bralcev in uporabnikov programskih vsebin RTV Slovenija Ilinka Todorovski in novo varuhinja Marica Uršič Zupan.
Ilinki Todorovski je potekel mandat, na razpis so se prijavile tri kandidatke, ena je odstopila, Programski svet RTV Slovenija je 6. decembra 2021 na podlagi 4. člena Pravilnika o delovanju varuha pravic gledalcev, poslušalcev, bralcev ter uporabnikov programskih vsebin Radiotelevizije Slovenija (v nadaljevanju: varuhinjo) za varuhinjo izbral Marico Uršič Zupan.
Uršič Zupanovo je generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough na podlagi javnega razpisa in sklepa Programskega sveta RTV Slovenija o izbiri imenoval za petletni mandat, ki je začel teči včeraj, 18. januarja 2022.
Po Miši Molk, Ladu Ambrožiču in Ilinki Todorovski je Marica Uršič Zupan, doma v Plešivici pri Sežani, četrta varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija in hkrati prva, ki ni iz vrst zaposlenih javnega zavoda. Po izobrazbi je diplomirana novinarka, do zdaj zaposlena na Primorskih novicah kot novinarka in urednica, je pa tudi predavateljica na Višji strokovni šoli Sežana. Novinarsko pot je začela na teletekstu RTV Slovenija. Sočasno pa je, že med študijem in po njem, delala tudi tematske oddaje in reportaže za slovenski radio v Trstu. Televizijske izkušnje je pridobila na Televiziji Koper, kjer je sedem let delala prispevke za poročila in daljše reportaže za magazinsko oddajo. Glavnino novinarskih in uredniških izkušenj je pridobila v tiskanih medijih, najprej pri časopisu Slovenec, zadnjih 25 let pa na Primorskih novicah, kjer je bila 15 let tudi urednica.
Na vlogo varuha gleda z več zornih kotov in za delovanje izpostavlja tri stebre, ki so po njenem mnenju bistveni za delovanje varuha in obenem tudi merilo presojanja pritožb gledalcev. Prvi steber je novinarska in uredniška profesionalnost, drugi etika – novinarska in širše medijska etika – in tretji je vloga medijev v družbi ter njihova odgovornost do gledalcev in poslušalcev.
Marica Uršič Zupan je na predstavitvi svojega programa povedala: »Velika večina ustvarjalcev vsebin RTV Slovenija dela zelo profesionalno. Pri tem se lahko opirajo tudi na poklicna merila in standarde, ki pa so marsikje zastareli in pomanjkljivi. Zato jih je nujno treba prenoviti. Veliko je takih drobnih reči, ki večkrat zmotijo gledalce. Zato je prav, da jim vedno odgovorimo z jasnimi pravili in standardi.«
Drugi temelj je novinarska etika oziroma širše etika medija: »V našem primeru celotne RTV Slovenija. Tu mora varuh presojati pripombe glede na vse pravne temelje – od ustave in zakonov, zlasti zakona o medijih, do novinarskih kodeksov in pravilnikov, standardov in smernic za posamezna področja, ki so že sprejeti na RTV Slovenija. Kjer to ni možno (in za vse situacije točne smernice nikoli ne bodo možne), pa zagovarjam kot etični temelj novinarstva odgovornost. Odgovornost, ki predpostavlja več elementov, med drugim naj naštejem samo štiri: 1. asimetrijo odgovornosti (da se torej novinar/avtor ne more sklicevati na dejanja ali izjave drugih, ampak da je vedno tudi sam odgovoren); 2. da si vedno prizadeva za objektivnost; 3. da je svoboden in neodvisen od politike, trga, lastnikov, oglaševalcev; 4. da spoštuje dostojanstvo vsakega človeka (tudi obsojenca, podkupljivega politika …).«
Tretji temelj dela varuhinje je odgovornost do gledalcev in poslušalcev v širšem smislu kot državljanov oziroma javnosti: »Javni zavod se mora zavedati svoje moči, ki jo ima kot medij, in jo uporabljati zelo odgovorno.«
Marica Uršič Zupan tako meni, da je varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev most med ustvarjalci in uporabniki RTV vsebin ter zagovornica treh stebrov: novinarske in uredniške profesionalnosti, medijske etike in odgovorne drže medija. Takšna je lahko obenem varuhinja pravic gledalcev na eni strani in na drugi strani zagovornica ustvarjalcev RTV vsebin, ki delajo profesionalno, etično in odgovorno.
Poleg sprotne obravnave pripomb in pritožb uporabnikov RTV vsebin se bo varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev posvetila tudi sistemskim rešitvam za učinkovitejše delovanje v prid javnosti. Vsakokratni varuh mora po njenem mnenju ne le reševati sprotne težave, temveč tudi ustvarjati vizijo za naprej, tudi onkraj svojega mandata.
Po seji programskega sveta RTVS (6.12.2021), na kateri so svetniki podprli Uršič Zupanovo za novo varuhinjo, smo na spletni strani Demokracija.si objavili spodnji intervju:
Nova varuhinja RTVS: »Govorice o političnosti moje izbire so povsem brez podlage. Nikoli nisem bila članica nobene politične stranke, niti kakorkoli blizu katere.«
Piše: Lea Kalc Furlanič
Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na včerajšnji seji odločil, da bo v novem mandatu varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTVS novinarka, urednica in predavateljica Marica Uršič Zupan. »Edina omemba politike v mojem programu dela in nastopu pred programskim svetom je bila v stavku, da je ena od predpostavk odgovornosti, ki je temelj medijske etike, da je novinar/avtor svoboden in neodvisen od politike, trga, lastnikov in oglaševalcev,« na provokacije, naj bi imela v postopku podporo desne politične opcije, odgovarja Uršičeva.
Uršič Zupanova predvsem stavi na svojo neobremenjenost z RTVS, saj ne prihaja iz tega javnega zavoda. Tako bo po njeni oceni lažje postavila v srčiko svojega delovanja profesionalnost in najvišje etične standarde. V svojem programu dela je izpostavila neodvisnost, nepristranskost, zaupnost, verodostojnost in dostopnost. Aktualni varuhinji Ilinki Todorovski se bo mandat iztekel 17. januarja. Todorovski se je potegovala tudi za nov petletni mandat. Na glasovanju je prejela 12 glasov, medtem ko so programski svetniki Marici Uršič Zupan namenili 14 glasov.
DEMOKRACIJA: »Zakaj ste se odločili konkurirati za to delovno mesto, to funkcijo?«
M. URŠIČ ZUPAN: »Za prijavo sem se odločila deloma po naključju deloma ne. Ker so Primorske novice, kjer delam zadnjih 25 let, že nekaj časa v dokaj težkem položaju, se marsikdo od zaposlenih ozira po drugih možnostih, tako tudi jaz. Ko sem videla razpis na Zavodu za zaposlovanje, sem ugotovila, da izpolnjujem vse razpisne pogoje, in se prijavila. Razpis je bil odprt za vse, ki imajo ustrezno izobrazbo in vsaj deset let delovnih izkušenj v medijih. Ko sem se med oddajanjem prijave poglobila v delo dosedanjih varuhov (Miše Molk, Lada Ambrožiča in Ilinke Todorovski), se mi je zdelo celo koristno, da postane naslednji varuh/inja nekdo, ki ne prihaja iz RTV Slovenije, temveč od zunaj. Temu je, ne nazadnje, na seji celo pritrdil nekdanji varuh, zdaj član programskega sveta, Lado Ambrožič.«
DEMOKRACIJA: »Kako komentirate govorice v javnosti, naj bi bila izbira svetnikov za vas politične, ne pa strokovne narave?«
M. URŠIČ ZUPAN: »Govorice o političnosti izbire (na srečo le v krogu enega medija, ki je izrazito politično profiliran) so povsem brez podlage (novinar, ki je to zapisal, je torej kršil tako novinarske poklicne standarde kot tudi kodeks, ki veleva preveriti govorice). Sama osebno ne poznam nikogar od članov programskega sveta, še nikoli v življenju nisem z nikomer govorila, nikoli nisem bila članica nobene politične stranke, niti kakorkoli blizu katere, ker je to po mojem mnenju povsem nezdružljivo z novinarskim in uredniškim delom. Kot novinarka sem vedno poskušala delati čim bolj profesionalno in dosledno vzdrževati distanco do vseh političnih akterjev, ker je to edini način, da novinar/ka ohrani kredibilnost in zaupanje bralcev, poslušalcev ali gledalcev. Edina omemba politike v mojem programu dela in nastopu pred programskim svetom je bila v stavku, da je ena od predpostavk odgovornosti, ki je temelj medijske etike, da je novinar/avtor svoboden in neodvisen od politike, trga, lastnikov in oglaševalcev.«
DEMOKRACIJA: »Za kaj se boste najbolj zavzemali na novem delovnem mestu?«
M. URŠIČ ZUPAN: »Na novem delovnem mestu se bom zavzemala za dosledno spoštovanje novinarske, uredniške in produkcijske profesionalnosti, načel novinarske in medijske etike ter zavedanja vloge javnega medija v demokratični družbi. To morda zveni kot splošne floskule, vendar so vsa tri področja – zlasti prvi dve – razmeroma podrobno definirani v temeljnih znanjih, ki jih morajo obvladati vsi ustvarjalci RTV Slovenija, etična načela pa v zakonodaji, etičnih kodeksih in izsledkih znanosti, ki se ukvarja z medijsko etiko. Kar nekaj tega je tudi že zapisanega v smernicah, ki jih je za posamezna področja sprejela RTV Slovenija. Kjer jih ni ali so zastarele, bom predlagala oblikovanje novih. Prepričana sem namreč, da sta prav profesionalnost in spoštovanje etičnih načel največje jamstvo za varovanje pravic gledalce, poslušalcev, bralcev in uporabnikov RTV vsebin.«
DEMOKRACIJA: »Osnovno stališče v zvezi z bralci in polušalci RTVS, ki ga nameravate zasledovati, bo …«
M. URŠIČ ZUPAN: »Pri svojem delu bom zagovarjala stališče, da so gledalci, poslušalci in drugi uporabniki RTVS pomembni ne zato, ker so plačniki RTV-naročnine (ker bi to bil le tržni odnos), temveč kot državljani, ki jim je država naložila plačilo naročnine z namenom, da RTVS lahko zagotavlja čim širšemu krogu državljanov kakovostno, pravočasno in verodostojno informacijo, pa tudi tak izbor sogovornikov, komentarjev in analiz, da bodo imeli državljani dovolj informacij za kakovostno soodločanje o družbi, v kateri živijo.«
DEMOKRACIJA: »Kako ocenjujete programsko usmeritev, zasnovo na RTVS?«
M. URŠIČ ZUPAN: »Naloga varuhinje ni ocenjevati programske zasnove RTVS, varuhinja lahko poda le priporočila pri pripravi vsakokratne nove programske zasnove. Za sedanjo je to storila dosedanja varuhinja.«