8.5 C
Ljubljana
torek, 7 januarja, 2025

Buenos Aires – najcenejše mesto v regiji

Piše: Damian Ahlin

Argentinska prestolnica je na seznamu desetih mest z najnižjimi življenjskimi stroški v dolarjih, ki ga deli z drugimi azijskimi in afriškimi mesti; na vrhu seznama je prvič Tel Aviv.

Buenos Aires je najcenejše mesto za življenje v Ameriški celini in deveto najcenejše na svetu. Zaradi visoke inflacije in depreciacije lokalne valute glede na vrednost ameriškega dolarja je argentinska prestolnica še naprej na seznamu mest z najnižjimi življenjskimi stroški, celo pod Caracasom – glavnim mestom Venezuele – po podatkih raziskave Svetovni življenjski stroški 2021 (WCOL 2021), ki jo je izvedla Economist Intelligence Unit (EIU).

Indeks, ki se objavlja vsako leto, primerja cene vseh mest z New Yorkom v ameriških dolarjih, zato so mesta, kjer je valuta močnejša, običajno na vrhu lestvice. Nasprotno pa mesta, kot so Buenos Aires ter druge prestolnice v Afriki in Aziji, izkazujejo največjo depreciacijo deviznega tečaja.

Po objavljenem indeksu so blokade dobavne verige, gibanje menjalnih tečajev in spremenjeno povpraševanje potrošnikov, ki ga je pretresla pandemija koronavirusa, zvišali življenjske stroške v številnih večjih mestih, povprečna inflacija pa je najvišja v zadnjih petih letih.

Vendar EIU v svojem poročilu opozarja: V povprečju so se v vseh mestih, za katera imamo primerljive podatke razen v štirih mestih, kjer je hiperinflacija ali zelo visoka inflacija, in sicer v Caracasu, Damasku, Buenos Airesu in Teheranu, cene blaga in storitev, zajetih v indeksu WCOL, v lokalni valuti zvišale za 3,5 % v primerjavi z 1,9 % v istem obdobju lani. V lanskih podatkih je bilo argentinsko mesto višje od Caracasa v Venezueli, letos je pa ravno obratno.

 Najdražji

Na vrhu lestvice je izraelsko mesto Tel Aviv, ki je prvič postalo najdražje mesto na svetu in je prehitelo lani vodilni Pariz, ki je zdaj na drugem mestu s Singapurjem.

EIU uvrstitev Tel Aviva pripisuje povišanju cen hrane in prevoza ter krepitvi izraelskega šekla (lokalne valute) v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Večina ameriških mest je na lestvici padla v primerjavi z lanskim letom, potem ko se je administracija Joeja Bidena na pandemijo Covid-19 odzvala z večjim vlaganjem denarja v gospodarstvo. To je podprlo vrednost ameriškega dolarja v primerjavi z evropskimi in azijskimi valutami.

 Kako deluje?

WCOL 2021 prikazuje življenjske stroške v 173 mestih po vsem svetu, kar je 40 več kot lani, in primerja cene več kot 200 vsakodnevnih dobrin in storitev. Že več kot tri desetletja jo izvaja svetovna skupina raziskovalcev, ki vsako leto zbere podatke s seznama več kot 200 izdelkov in storitev, vključno s cenami hrane, oblačil, pijače, čistil, prevoza, komunalnih storitev, šolnin in stroškov za prosti čas.

Prikazane cene niso priporočene maloprodajne cene ali cene proizvajalcev, temveč dejanski stroški. Ekonomisti te podatke pretvorijo v osrednjo valuto (v tem primeru ameriški dolar) po veljavnem menjalnem tečaju in jih primerjajo s številkami za New York, osnovno mesto.

Letos je bil med največjimi draginjami prevoz, saj je bil liter goriva v anketiranih mestih do 21 odstotkov dražji kot lani.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine