6.1 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Pred ministri glasovanje o ustreznih minimalnih plačah v EU – kako bo na to reagirala Levica?

Piše: gov.si

V Bruslju bo 6. decembra 2021 zasedanje Sveta za zaposlovanje in socialne zadeve, ki ga bo vodil minister Janez Cigler Kralj. Po intenzivnih in tvornih pogajanjih slovensko predsedstvo pričakuje dogovor v Svetu o direktivi o ustreznih minimalnih plačah v EU in direktivi o preglednosti plačil.

 Ena glavnih prednostnih nalog na področju zaposlovanja in socialnih zadev v času predsedovanja Slovenije Svetu EU je kakovostno delo, ki je pomembno za odpornost trgov dela in za kakovostno življenje vseh generacij. V kontekstu demografskih sprememb ter digitalnega in zelenega prehoda je kakovostno le delo, ki je tudi trajnostno, kar je izraženo v Sklepih Sveta o trajnostnem delu skozi življenjski cikel, ki jih je pripravilo slovensko predsedstvo in jih bo Svet potrdil na zasedanju.

Najpomembnejši prispevek k izboljšanju delovnih in življenjskih pogojev v EU pa bosta nedvomno zagotovili direktiva o ustreznih minimalnih plačah in direktiva o preglednosti plačil, ki ju je slovensko predsedovanje Svetu EU uspelo pripraviti za sprejem na zasedanju.

Minister Janez Cigler Kralj je ob tem dejal: »Namen direktiv je zagotoviti oziroma izboljšati delovne in življenjske pogoje delavk in delavcev ter oblikovati pravična in odporna gospodarstva in družbe. Delavke in delavci v EU morajo biti zaščiteni z ustreznimi minimalnimi plačami, ki jim bodo omogočale dostojno življenje, ne glede na to, kje delajo. Hkrati moramo zagotoviti pravico do enakega plačila žensk in moških za enako delo ali delo enake vrednosti.«

V času svojega predsedovanja Svetu EU je Slovenija vložila veliko napora v iskanje kompromisov o obeh predlogih direktiv. Države članice EU so pohvalile konstruktivno držo Slovenije kot predsedujoče, predvsem pripravljenost, da smo med pogajanji prisluhnili vsem državam in tudi upoštevali njihove predloge. Rezultat pogajanj sta kompromisna predloga, za katera so se države članice strinjale, da se pošljeta v potrditev Svetu. To je pomemben korak, ki napoveduje, da bi predloga lahko dobila podporo večine, a končna odločitev ostaja v rokah ministric in ministrov.

Za zdaj še ni znano, kako se bodo na to odzvali največji podporniki dviga minimalne plače, denimo Levica. Je pa takšen ukrep dejansko zelo varljiv in prinaša več škode kot koristi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine