Piše: Jože Jan
Komunistični režim Severne Koreje je svoje prebivalstvo prosil, naj »zmanjša količino hrane« vsaj do leta 2025. Več kot 25 milijonov Severnih Korejcev trpi zaradi lakote. Država se sooča s pomanjkanjem hrane zaradi pandemije in gospodarskih politik, ki so bolj usmerjene v razvoj orožja kot v blagostanje prebivalstva.
Pandemija je lakoto še povečala. Po podatkih Združenih narodov, je 40% prebivalstva podhranjenih, 70% prebivalstva pa zavisi od pomoči s hrano. Večina družine nima potrebnih sredstev za preživetje zime. Stanje je izjemno resno.
Poročilo Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo predvideva, da bo Severna Koreja letos imela primanjkljaj hrane za 860.000 ton, kar pomeni hrano cele države za dva meseca.
Prebivalci Severne Koreje upajo, da se bo kmalu odprla meja s Kitajsko, kar je ključnega pomena za gospodarsko okrevanje Severne Koreje. Državni vladi ne zaupajo, saj menijo, da predsednik ne dojame resnosti zadeve.
Vlada za krizo hrane krivi ZDA in Združene narode, ki so že tako slabo stanje (zaradi naravnih pojavov in pandemije) še poslabšali s sankcijami zaradi jedrskega oboroževanja Severne Koreje. Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA) je že pred meseci opozorila na dejavnost v centru za jedrske raziskave Yongbyon (približno 100 kilometrov severno od Pjongjanga), ki kaže na ponovno aktiviranje jedrskega reaktorja.
Zahod gleda z zaskrbljenostjo Severno Korejo in stanje predsednika Kim Jong-una. Nekatere ameriške publikacije so špekulirale o možnosti, da je v zadnjih javnih nastopih Kima nadomestil dvojnik, kar pa je severnokorejska obveščevalna služba zanikala. Severnokorejski diktator je namreč v zadnjih javnih nastopih razkril opazne fizične spremembe: vidno je shujšal, imel je drugačno pričesko, nekoliko bolj zagorelo kožo in ni uporabljal tradicionalnih črnih oblek.
Vir: El Comercio, Ekvador