3.3 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Covid-19: necepljeni so v treh mesecih izpostavljeni ponovni okužbi

Piše: Jože Jan

Ameriški znanstveniki so podrobno opisali čas med okrevanjem po koronavirusu in tveganjem ponovne okužbe. 53,7% svetovnega prebivalstva še ni prejelo nobenega odmerka cepiva. Kaj svetujejo strokovnjaki?

foto: Pixabay

Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je je bilo po vsem svetu že več kot 236 milijonov okuženih s COVID-19, umrlo pa je več kot 4,8 milijona ljudi. Cepljenje je koristno za zmanjšanje števila okuženih, poleg tega cepivo pri okuženih zmanjša število smrtnih primerov.

Skupina znanstvenikov iz Yale School of Public Health in Charlottske Univerze v Severni Karolini v ZDA je dokazala, da je zaščita, ki nastane po naravni okužbi s koronavirusom, zelo kratkotrajna. V prvih časih pandemije ni bilo jasno, koliko dolgo traja imuniteta po prebolenju COVID-19 brez cepiva.  »Ponovna okužba pri necepljenih se lahko pojavi v treh mesecih ali manj« je dejal Jeffrey Townsend, profesor biostatistike na Yale School of Public Health in glavni avtor študijev, ki so bili objavljeni v reviji The Lancet Microbe.

Dr. Townsend je ob objavi raziskave priporočil: »Tisti, ki so bili okuženi, se morajo cepiti. Prejšnja okužba jim nudi zelo kratkoročno zaščito pred naslednjimi okužbami«. Po mnenju raziskovalca se ponovne okužbe lahko pojavijo kmalu po okrevanju. Opozoril je, da bodo ponovne okužbe vse pogostejše, ko se imuniteta zmanjša in se pojavijo nove variante koronavirusa.  »Tako kot pri običajnem prehladu se lahko od enega leta do naslednjega znova okužite z istim virusom. Razlika je v tem, da se je COVID-19 v tej pandemiji izkazal za veliko bolj smrtonosnega«, je poudaril dr. Towsend.

Tudi v Ameriškem centru za nadzor in preprečevanju bolezni (CDC) so javnost opozorili na možnost hitre ponovne okužbe. Poleg tega so poudarili potrebo po dostopu do cepiv vsega človeštva. »Različica koronavirusa Delta povzroča več okužb in se širi hitreje kot prve oblike virusa COVID-19. Pri necepljenih ljudeh lahko povzroči hujše bolezni kot prejšnje variante«. Da bi zmanjšali tveganje okužbe ali ponovne okužbe je  CDC svetoval cepljenje in ustrezno nošenje mask v zaprtih javnih prostorih, da se zmanjša širjenje Delte. Različica Delta je povzročila izbruhe primerov COVID-19 in povečala število hospitaliziranih v mnogih državah.

Na ameriški celini se širjenje koronavirusa razlikuje glede na regije. Medtem, ko se primeri v ZDA in Kanadi manjšajo, so se v Mehiki povečali. V Srednji Ameriki, Kuba in Bermuda poročajo visoke stopnje novih okužb. V Južni Ameriki se število primerov manjša, narašča pa v Čilu, posledica izbruhov nove variante Delta. 

Vir: Infobae, Argentina

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine