-2.9 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Velik korak na področju usklajevanja Strateškega načrta Skupne kmetijske politike

Piše: L. B.

Predzadnji dan sejma AGRA, 25. avgusta, je bilo predvsem govora o rezultatih javne razprave o predlogu Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023–2027. Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek se je zahvalil nasprotnikom predloga, ki so se udeležili razprave in podali svoje zahteve. Minister je gostil tudi predstavnike AGRASLOMAK-a in sodeloval na strokovnem posvetu in podelitvi priznanj Zadružne zveze Slovenije.

Na posvetu o Strateškem načrtu (SN) Skupne kmetijske politike so predstavili odzive na javno razpravo ter podrobneje predstavili analizo SN s strani agrarnih ekonomistov. Pred tem pa se je minister Podgoršek udeležil predaje peticije Sindikata kmetov Slovenije. Minister je dejal, da so v času javne razprave prejeli preko 90 pobud, mnenj, idej, predlogov. »Republika Slovenija je zagotovila dodatnih 100 milijonov nacionalnih sredstev za drugi steber, torej za to, da bomo lahko odgovorili na ključna vprašanja: dobrobit živali, prilagajanje na podnebne spremembe, posodabljanje kmetijskih gospodarstev in živilsko-predelovalnega sektorja.« Minister je spodbudil, k skupnem iskanju rešitev za Strateški načrt. »Obljubljam vam, kot smo že do sedaj dokazovali in tudi v bodoče, da se bomo usklajevali, če bo potrebno, do zadnjega diha. Pri zakonu o kmetijstvu nam je uspelo, tukaj nam vseh mnenj zagotovo ne bo uspelo uskladiti, ker so si nasprotujoča, a razumem vaše zahteve in razumem vaše predloge.«

Ob dnevu zadružnikov se je minister tudi udeležil slovesne podelitve priznanj Zadružne zveze Slovenije in sodeloval na strokovnem posvetu o vlogi kmetijskih zadrug pri krepitvi verig vrednosti. Prav tako je tradicionalno sprejel člane AGRASLOMAK, povezovalnega telesa zamejskih kmetov, podjetnikov in organizacij, ki se ukvarjajo s kmetijstvom.

Kasneje sta sledili dve okrogli mizi. Prva je potekala na temo razvoja pristopa LEADER in CLLD (Lokalni razvoj, ki ga vodi Skupnost) v Sloveniji. Predstavljena je bila zgodovina pristopa »od spodaj navzgor« in obeležili so 30 let delovanja LEADER v Evropi. Poleg tega pa so bili predstavljeni tudi projekti in dosežki iz celotnega obdobja izvajanja pristopa ter Dolgoročna vizija za podeželska območja, ki jo je objavila Evropska komisija. Druge okrogle mize z naslovom »Zakaj mladih kmetijstvo ne zanima?«, so se udeležili državni sekretar mag. Aleš Irgolič, Simona Napotnik iz tržno-raziskovalnega podjetja Aragon, Tone Hrovat iz Konzorcija biotehniških šol in Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine. V razpravi so se strinjali, da je potrebno dvigniti ugled poklicu kmeta, spremeniti stereotipne predstave in kmetovanje prikazati kot možnost za razvoj podjetništva s pomočjo različnih dejanj, od promocijskih kampanj in delitve štipendij do posodobitve učnih programov

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine