Piše: STA
Kitajsko farmacevtsko podjetje CanSino Biologics je danes sporočilo, da so pristojni organi na Madžarskem odobrili uporabo njihovega cepiva proti okužbi z novim koronavirusom. Po cepivu podjetja Sinopharm je to že drugo kitajsko cepivo, ki ga bodo smeli uporabljati na Madžarskem.
Kot navedbe CanSinoja povzemajo tiskovna agencija Reuters in več drugih tujih medijev, je madžarski nacionalni inštitut za zdravila in hrano kot pristojni organ izdal pogojno dovoljenje za promet z njihovim cepivom, poimenovanim Convidecia. Pogojno dovoljenje zato, ker tretja faza kliničnega testiranja še ni zaključena in torej zaenkrat razpolagajo le z začasnimi rezultati tega testiranja.
Koliko odmerkov cepiva in kdaj bo podjetje CanSino Biologics dobavilo Madžarski, zaenkrat ni znano.
Madžarska je bila sicer prva država članica Evropske unije, ki je začela uporabljati ne le cepivo kitajskega Sinopharma proti covidu-19, ampak tudi rusko cepivo Sputnik V, čeprav jima Evropska agencija za zdravila (Ema) še ni prižgala zelene luči. Sprva je bila zaradi tega v EU deležna kritik, kasneje pa so ji spričo zamud pri dobavi ostalih cepiv sledile še nekatere članice.
Desetmilijonska Madžarska se kljub relativno visoki precepljenosti, saj so tam že presegli število 1,5 milijona cepljenih, spopada s tretjim valom epidemije. V petek je število novih okužb celo preseglo 10.000 in doseglo rekordnih 10.759. Rekordno je bilo tudi dnevno število umrlih s covidom-19, ki je znašalo 213.
Pri cepljenju s cepivom Convidecia ali Ad5-nCoV sicer po poročanju kitajskega Global Times zadostuje že en odmerek. Na Kitajskem ima pogojno dovoljenje za množično uporabo od 25. februarja, prav tako so ga že februarja dovolili v Pakistanu in Mehiki, za dovoljenje pa je proizvajalec že zaprosil tudi v Rusiji.
Po dosedanjih ugotovitvah, saj tretja faza kliničnega testiranja še poteka, nudi cepivo 28 dni po cepljenju 65,28-odstotno zaščito proti simptomom covida-19, medtem ko naj bi bilo pri preprečevanju hujših potekov te bolezni po 28 dnevih 90,98-odstotno učinkovito. O hujših neželenih učinkih cepljenja niso poročali, manj primerov stranskih učinkov beležijo pri starejših osebah.
Cepivo so skupaj razvili podjetje CanSino in ekipa kitajskih vojaških strokovnjakov za nalezljive bolezni, še piše Global Times.