-2.9 C
Ljubljana
torek, 24 decembra, 2024

Svetovna gospodarstva v letu 2021

Piše: Jože Jan

ZDA in Kitajska ostajata veliki svetovni sili. Letos predstavljata 42% svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP).

Po ocenah Mednarodnega denarnega sklada (IMF) ZDA in Kitajska – državi, ki sta bili v zadnjih letih v napeti trgovski vojni – predstavljata 42% BDP vsega sveta. Dejansko je BDP samo Združenih držav večji od skupnega BDP 170 držav z najnižjim  proizvodom.

ZDA je še vedno največje gospodarstvo na svetu. Z 22,9 bilijona dolarjev BDP Združenih držav predstavlja 25% svetovnega gospodarstva. K tem prispevajo največ finančni, zavarovalniški in nepremičninski sektor, sledijo strokovne in poslovne storitve in javna uprava.

Drugo največje gospodarstvo je Kitajska, ki ima BDP v višini 17 bilijonov dolarjev. Azijski gigant je še vedno največji svetovni proizvajalec jekla, elektronike in robotike.

Kitajski sledita Japonska (5,1 bilijona dolarjev BDP) in Nemčija, največje evropsko gospodarstvo. Te štiri države predstavljajo več kot polovico svetovne gospodarske proizvodnje.

Lestvico desetih največjih gospodarstev dopolnjujejo Združeno kraljestvo, Indija, Francija, Italija, Kanada in Južna Koreja.

Najmanjše gospodarstvo na svetu je Tuvalu (70 milijonov dolarjev BDP na leto). Ta otoška država v Tihem oceanu se nahaja med Havaji in Avstralijo.

V Latinski Ameriki sta še vedno največja gospodarstva Brazilija in Mehika. Sledijo jim Argentina, Čile in Kolumbija. Najmanjša gospodarstva Latinske Amerike so Venezuela, Bolivija in Paragvaj.

Če primerjamo BDP po celinah, ima največjega Azija (33,7%), sledijo Severna Amerika (27,9%), Evropa (25%), Bližnji vzhod (4,6%), Južna Amerika (3,4%), Afrika (2,8%), Oceanija (2%) ter Srednja Amerika in Karibi (0,6%).

Svetovni BDP trenutno znaša 94 bilijonov dolarjev. Predvideno je, da se bo v naslednjih 30 letih podvojilo, leta 2050 bi svetovni BDP znašal okoli 180 bilijonov dolarjev. 

Vir: Infobae, Argentina

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine