Piše: Jože Jan
Webbov teleskop naglo potuje po vesolju. Med potovanjem pa ne počiva. 31. decembra je teleskop uspešno razgrnil in zaključil namestitev senčila, ki ga bo varovalo pred sončno toploto.
Množična ekipa, ki na Zemlji sledi potovanje teleskopa in postopne namestitve vseh njegovih instrumentov je bila zaskrbljena, ker niso prejeli obvestila, ki bi potrdil uspešno namestitev leve strani senčila: stikala, ki bi to morala zaznati se niso sprožila. Na srečo je ekipa imela druge vire podatkov, ki so potrdili uspešno odprtje senčila.
Obe polovici senčila sta bili previdno zloženi. Gube je držalo 107 žebljičkov. Senčilo ima pet plasti, ki se ne smejo dotikati. Postopek razgrinjanja je začel s plastjo, ki je najbližja Soncu in bo dosegla najvišje temperature. Potem je bila na vrsti zadnja plast, ki je najbližja teleskopu. Napenjanje senčila vključuje 140 zaklepnih mehanizmov, 70 tečajev, 8 motorjev in 90 kablov, ki skupaj merijo 400 metrov.
Senčilo je narejeno iz »kaptona«, plastičnega materiala z odličnimi lastnostmi za toplotno zaščito. Prva plast, ki je obrnjena proti soncu, je debela 0,05 milimetrov, toliko kot človeški las. Preostale štiri plasti so debele le 0,025 milimetrov. Prva plast odbije večino sončne svetlobe in temperature, ostalo bodo odbile naslednje štiri plasti senčila. Zato je bistveno, da se plasti med sabo ne dotikajo. Z vsako plastjo senčila se toplota zmanjša. Temperatura prve plasti bo imela približno 110ºC, zadnja plast pa -237ºC.
Senčilo se mora zdaj treba še napeti. Prvotni načrt je predvidel začetek napenjanja 1. januarja. Ker je pa ekipa 31. decembra delala do poznih ur, so odločili, da bodo prvi dan v letu počivali in z delom nadaljevali 2. januarja 2022.
Vir: Nasa, ZDA