-1.4 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

Sankcije delujejo, ruski rubelj začel strmoglavljati

Piše: Moja Dolenjska

Ruska centralna banka je od začetka vojne z Ukrajino in po uvedbi sankcij zahodnega sveta izvajala vse možne ukrepe, da bi ruska denarna enota rubelj ostal stabilen, inflacija pa pod nadzorom. Slednje ji je nekaj časa uspevalo, a zdaj se je očitno zalomilo. Vrednost rublja je začela namreč strmo padati.

Ruska centralna banka je poskušala vse možne ukrepe, da rubelj ohrani stabilen. Med drugim je izvajala velike odkupe rubljev iz finančnih rezerv, nenehno je zviševala obrestne mere in izravnavala izgube preko rezerv poslovnih bank. V zadnjih tednih pa vse kaže, da je centralni banki zmanjkalo denarja. Priča smo namreč pospešenemu dvigu realne inflacije, padanju vrednosti rublja in prvim uradnim napovedim prihajajočih zlomov poslovnih bank.

V sredo je tako rubelj oslabel na 114 proti ameriškemu dolarju in s tem dosegel najnižjo raven od marca 2022, kmalu po tistem, ko je Rusija napadla Ukrajino. Hkrati letna inflacija znaša že 22 odstotkov.

Zaradi tega je po pisanju tujih medijev v Rusiji že nastala panika, ki jo skuša oligarh Vladimir Putin nekako zajeziti. Med drugim je dejal, da ni potrebe za paniko zaradi padanja vrednosti rublja in da na nihanje valute vplivajo proračunska plačila in sezonski premiki.

A spremljevalci ruske geopolitike in makroekonomije medtem pravijo, da slabitev rublja kaže na hitro slabšanje gospodarskega položaja v Rusiji. Po mnenju analitika za nastajajoče trge pri BlueBay Asset Management Timothyja Asha se zdi, da “v Rusiji nastaja prava valutna kriza”. Ta bo povzročila inflacijo, ki pa bo udarila po ljudeh.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine