2.2 C
Ljubljana
petek, 3 januarja, 2025

Prvi so novemu letu nazdravili na Božičnem otoku in to že ob 11h po srednjeevropskem času, sledili so Avstralci

Piše: G. B. 

Ko bomo opolnoči nazdravili novemu letu, bo delček Zemlje pravzaprav že trinajst ur “na drugi strani”, torej v letu 2025. Če imate kakšnega znanca onkraj datumske meje, ste lahko njegov “duh iz preteklosti”.

Planet Zemlja  ima pač to bizarno lastnost, da je razdeljen na časovne pasove. To pomeni, da so na Daljnem vzhodu že vstopili v leto 2025. Njihovi sosednje na drugi strani datumske meje pa bodo zadnji, ki bodo nazdravljali. Ob 11. uri po srednjeevropskem času so novo leto dočakali prebivalci otoka Kiritimati oz. Božičnega otoka, ki je del pacifiške otoške države Kiribati, ki se razteza v več časovnih pasovih. Že kmalu so s skokom v novo leto sledili prebivalci Nove Zelandije in Avstralije.

Le 15 minut za Kiritimatijem, kjer živi približno 7000 ljudi, so novo leto pozdravili tudi na novozelandskem otočju Chatham Islands. Otoki z okrog 700 prebivalci ležijo približno 800 kilometrov vzhodno od Nove Zelandije in imajo lasten časovni pas. Ob 12. uri po srednjeevropskem času so v novo leto vstopili na Novi Zelandiji, pa tudi na otoških državah Samoa in Tonga. V novozelandskem Aucklandu kot prvem večjem mestu v letu 2025 so ob tem priredili veličasten ognjemet, ki je nebo razsvetlil s 328 metrov visokega stolpa Sky Tower. V prestolnici Wellington so medtem pripravili svetlobno predstavo.

Kmalu zatem je sledil še večji ognjemet v avstralskem Sydneyju, kjer so ob 14. uri po srednjeevropskem času v novo leto tradicionalno vstopili s pirotehnično predstavo ob znameniti operi in pristaniškem mostu. Izjemen spektakel, v okviru katerega je v nebo poletelo devet ton pirotehnike, je glede na ocene v bližini spremljalo več kot milijon ljudi, od katerih so si številni že zjutraj v bližnjih parkih pripravili prostore z odejami in stoli. Ognjemeti so popestrili vstop v novo leto tudi v drugih večjih avstralskih mestih, kot so Melbourne, Brisbane in Adelaide. Ob 16. uri po srednjeevropskem času se je leto 2025 med drugim začelo na Japonskem in v Južni Koreji.

Američani, tako severni kot južni, bodo morali nekoliko počakati, saj bomo Evropejci na vrsti prej. Kot zadnja država bo novo leto pozdravila Ameriška Samoa, ki leži le 220 kilometrov vzhodno od Samoe na drugi strani mednarodne datumske meje. Še za njo pa bosta jutri, prvega januarja, ob 13. uri po srednjeevropskem času uradno v letu 2025 tudi nenaseljena Bakerjev in Howlandov otok, ki spadata pod ZDA. Kar pomeni, da je časovni razpon med prvimi in zadnjimi kar 26 ur.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine