11 C
Ljubljana
nedelja, 18 maja, 2025

Posledica birokracije in visokih davkov: Iskra seli proizvodnjo iz Slovenije v Republiko Srbsko

Piše: Moja Dolenjska

Družba Iskra, ki je v lasti družine Šešok, se širi na Balkanu. Niso edini, ki odhajajo iz Slovenije, razlog za to je nemogoča birokracija in visoki davki, ki so v času vlade Roberta Goloba dobesedno eksplodirali.

V začetku tedna so mediji na območju Republike Srbije objavili prispevek, iz katerega je razvidno, da je Milorad Dodik, predsednik Republike Srbske, obiskal Iskrino tovarno v Laktaših. Spremljal ga je Dušan Šešok, solastnik Iskre in njen generalni direktor, ki je povedal:

“Mi gremo s proizvodnjo v Republiko Srbsko. Ne bomo se ustavili, saj smo tukaj dobrodošli.”

V Laktaših, Republiki Srbski, Iskra Tela L trenutno zaposluje 200 delavcev, v kratkem naj bi število zaposlenih povečali na 500. Nova poslovna stavba v izmeri 12.420 kvadratnih metrov je bila sicer zaključena že februarja lani. Podjetje se trenutno ukvarja s proizvodnjo industrijske elektronike, televizijskih anten, kondenzatorjev ter z brizganjem termoplastov in termosetov, poroča Srna, tiskovna agencija Republike Srbske.

Milorad Dodik je svoj torkov obisk izkoristil za promocijo delovanja lokalnih institucij. Dušan Šešok je ob tem dejal: “Prepričali smo se, da institucije Republike Srbske delujejo. Delujejo dobro, ne glede na to, kaj si kdo misli. V to sem se prepričal.” Hkrati je Šešok napovedal še eno investicijo, tokrat v mestu Novi Topoli, največjem naselju v občini Gradiška v Republiki Srbski.

 

Iskra je sicer v zadnjem obdobju izvedla več investicij na Balkanu: kupili so hrvaškega proizvajalca električnih kablov Elka, Leta 2023 so na na Hrvaškem prevzeli ladjedelnico Šibenik, ki zdaj deluje kot ladjedelnica Iskra. V začetku leta 2024 so pridobili večinski delež v hrvaškem elektrotehničnem podjetju ELMAP. Letos načrtujejo še izgradnjo novega logističnega centra v bližini Beograda, poročajo tamkajšnji mediji.

Birokracija in visoki davki preganjajo podjetja v tujino
Na Balkanu pa ne investira zgolj Iskra. Iz Slovenije na Hrvaško, na primer, bežijo tudi avtoprevozniška podjetja, kjer obstajajo nižji stroški poslovanja, v Sloveniji pa jim škodujejo tudi usmeritve, povezane z zelenim prehodom. Nadalje je veliko korporacij sedeže svojih uprav že preneslo na Hrvaško.

Podjetniki pa opozarjajo: Stroški dela so pri nas veliko višji kot denimo v Avstriji ali na Hrvaškem, zato nekateri tukaj že zapirajo podjetja in jih odpirajo čez mejo.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine