2.6 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Plavajoče mesto v Južni Koreji

Piše: Damian Ahlin

Kakšno je neverjetno plavajoče mesto, ki ga bodo kmalu začeli graditi v Južni Koreji? Projekt bo zahteval naložbo v višini 200 milijonov dolarjev in naj bi bil končan v treh letih; velja za možno rešitev za podnebne spremembe.

Prvo plavajoče mesto bo zgrajeno v Južni Koreji in bi lahko bilo pripravljeno do leta 2025; projekt bi bil rešitev za mesta, ki zaradi vode izgubljajo kopno.

Ekipa strokovnjakov se je s projektom ukvarjala več let in je zdaj pripravljena na začetek gradnje. Gre za osupljiv plavajoči otok, sestavljen iz več šesterokotnih otokov. Do zdaj so stranke, vključene v projekt, naletele na največje birokratske ovire. Vlade v različnih delih sveta so pobudo težko razumele, še težje pa so jo podprle. Vendar je 18. novembra eno od mest naredilo velik korak in se odločilo podpreti pobudo. Busan je tako dal zeleno luč projektu, ki ga bosta izvajala podjetje Oceanix odgovorno za oblikovanje mesta in Program Združenih narodov za naselja -UN-Habitat-.

V skladu s projektom bo mesto imelo skupno površino 75 hektarjev in bo lahko sprejelo približno 10.000 prebivalcev. Različne soseske, ki bodo sestavljale to mesto, bodo imele dva hektarja površine, v njih pa bo živelo približno 300 prebivalcev. Soseske bodo združene v območja šestih otokov, vsakemu pa bo dodeljeno pristanišče. Tako bo v vsaki skupini 1600 prebivalcev. S to obliko organiziranosti se želi preprečiti propadanje stanovanj in zagotoviti možnost ustreznega gibanja za vse sosede.

Zasnovan je tako, da sčasoma organsko raste, se preoblikuje in prilagaja, se razvija iz sosesk v vasi in iz vasi v mesta, z možnostjo povečanja, so pojasnili ustvarjalci projekta. Vendar pa se, kot je razvidno iz same pobude, vsi načrti lahko sčasoma spremenijo glede na potrebe prebivalcev in okoljske razmere.

Itai Madamombe, soustanovitelj podjetja Oceanix, je povedal zakaj je južnokorejsko mesto prvo, ki je služilo kot okvir za to pobudo. Tako se je zgodilo, da je Busan najboljši kraj za izvedbo tega prototipa.  Upamo, da bo projekt Eto koristen za vsa obalna mesta po svetu in vse obalne skupnosti, ki se soočajo z izzivom dviga morske gladine. Na ta način bi projekt lahko rešil problem območij, ki so postala poplavno ogrožena in zato neprimerna za bivanje.

Po odobritvi Busana bo Oceanix zdaj sodeloval z lokalnimi oblikovalci, da bi svoj projekt prilagodil lokaciji. Rezultati te faze bodo objavljeni na okrogli mizi ZN aprila. Plavajoča mesta je mogoče izdelati na kopnem in jih odvleči na končno lokacijo, kar zmanjša stroške gradnje. To skupaj z nizkimi stroški najema prostorov na oceanu ustvarja veliko bolj dostopen življenjski model. Ti dejavniki pomenijo, da je mogoče cenovno dostopna stanovanja hitro namestiti v obalnih velemestih, ki jih potrebujejo.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine