Piše: Damian Ahlin
Znanstveniki iz Nemčije, Čila in Argentine so se prvič v zgodovini odpravili na enomesečno skupno križarjenje, da bi preučili učinke podnebnih sprememb in človekovih dejavnosti v neokrnjenih vodah Ognjene zemlje.
Nemško plovilo Meteor že teden dni pluje skozi različne fjorde in kanale na najjužnejšem koncu Patagonije. Izplul je iz pristanišča Punta Arenas z znanstveniki iz institucij v Čilu, Argentini in Nemčiji ter posadko na krovu in bo na tem območju prisoten skoraj mesec dni.
FjordFlux je ime prvega tristranskega križarjenja od Magellanove ožine do kanala Beagle na območju Ognjene zemlje. Program vključuje potovanje po 250 kilometrov dolgem kanalu, ki sega vse do Drakeovega prehoda, ki ločuje ameriško celino od Antarktike.
Hipoteza te kampanje je, da so trenutne razmere na subantarktičnih območjih, kot je Ognjena zemlja, zrcalo tega, kar bi se v srednji prihodnosti, čez 200 do 300 let, lahko zgodilo na Antarktiki, če se bo globalno segrevanje nadaljevalo tako kot zdaj, pravi nemški raziskovalec Dr. Bernd Krock.
Drugi cilj dela je oceniti, kako človekova dejavnost vpliva na to območje, ki trenutno velja za enega najbolj nedotaknjenih sistemov na svetu, saj je tam zelo malo industrijskih dejavnosti in majhna gostota prebivalstva. Z vzorci in laboratorijskimi analizami bo mogoče primerjati območja brez velikega človekovega vpliva z drugimi, ki se že uporabljajo za te dejavnosti.
Parametri, ki jih merimo, nam dajejo slutiti, da to območje trpi zaradi globalnega segrevanja in nekaterih motenj, ki so posledica človekovih dejavnosti, pravi Andrea Cadaillon, argentinska biologinja in oceanografinja.
Prednosti sodelovanja
Priprave na križarjenje so se začele leta 2017. Kljub številnim omejitvam in težavam, ki jih je povzročila pandemija, se je križarjenje končno začelo. Raziskovalci se strinjajo, da sodelovanje koristi vsem udeležencem. Pri tem se izkušnje in poznavanje območja, ki jih imajo Latinskoameričani, združujejo s tehničnimi zmogljivostmi Nemcev in njihovega plovila.
Meteor ima podvodna brezpilotna letala, ki so nekakšna mini podmornica, povezana s žico, ki lahko snema in meri nekatere okoljske parametre. To omogoča, da si ustvarijo predstavo o obstoječih skupnostih v naravnih razmerah.
Po mesecu navigacije bodo sledili meseci in leta analiziranja, izmenjave ugotovitev in oblikovanja sklepov. Ideja je, da vsak s svojim delom in strokovnim znanjem prispeva k veliki sliki, ki jo želimo ustvariti, pravi Krock o rezultatih tega tristranskega križarjenja.
Vir: Deutsche Welle