0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Levičarske oblasti v Nemčiji prepovedale znano konservativno revijo

Piše: Andrej Sekulović

Nemško notranje ministrstvo je sredi julija zadalo nov udarec svobodi govora, ki je v Nemčiji vse bolj ogrožena pod zdajšnjo »semaforno koalicijo« socialnih demokratov, zelenih in liberalcev. Prepovedana je bila konservativna revija Compact. Številni opozarjajo, da gre za neustavno ravnanje.

Notranja ministrica Nanvy Faeser iz vrst Socialdemokratske stranke Nemčije, katere voditelj je nemški kancler Olaf Schölz, se je tokrat spravila na revijo Compact, ki je bila prepovedana, saj naj bi po njenih besedah delovala proti ustavni ureditvi Nemčije. Na vratih glavnega urednika te revije in direktorja podjetja Compact Magazine, ki revijo izdaja, Jürgena Elsässerja se je 16. julija ob šestih zjutraj pojavilo kar dvesto policistov, ki so v njegovem domu v kraju Falkensee blizu Berlina opravili obsežno preiskavo, o kateri so bili vnaprej obveščeni osrednji mediji. Ti so v svoje objektive ujeli Elsässerja, kako v kopalnem plašču odpira vrata pravcati vojski zamasikranih policistov. Elsässerju so zaplenili računalnike in druge predmete, ki naj bi bili dokazi, preiskave pa so potekale tudi pri njegovih zaposlenih in pri finančnih podpornikih revije. Da gre za veliko akcijo nemških oblasti, ki očitno vse bolj trepetajo pred vzponom konservativne opozicije, predvsem stranke Alternativa za Nemčijo (AfD), ki ji je omenjena revija naklonjena in deli njene poglede, pričajo dejstva, da so obsežne preiskave na domovih različnih zaposlenih potekale v kar štirih zveznih deželah; Brandenburgu, Hessnu, Saški in Saški Anhalt. Tudi pri donatorjih so v preiskavah policisti zasegli digitalne in osebne predmete. Oblasti pa naj bi opravile preiskavo tudi v dvorcu Nöbeditz nekdanjega politika AfD Andréja Poggenburga.

Ideološka prepoved revije Compact

Notranja ministrica Nancy Faeser, ki stoji za prepovedjo revije Compact, se je pohvalila, da je njeno ministrstvo zadalo »težak udarec skrajni desnici«. Gre za prvi primer v zgodovini sodobne Nemčije, da je bil medij te velikosti prepovedan. Poleg same revije Compact, ki je bila ustanovljena leta 2010, je ministrstvo prepovedalo tudi podjetje Compact-Magazin GmbH, ki je njen izdajatelj, kot tudi z njim povezano medijsko produkcijsko hišo Conspect Film. Na dan prepovedi je bila s spleta umaknjena spletna stran revije, medtem ko sta jo Facebook in Instagram zaradi »sovražnega govora« prepovedala na svojih platformah že leta 2020. V izjavi za javnost je Faeserjeva dejala, da gre za »glasilo ekstremne desnice«, ki naj bi spodbujalo sovraštvo do »Judov, ljudi z migracijskim ozadjem in parlamentarne demokracije«. Razlog za prepoved naj bi bil tudi ta, naj bi bil medij protiustaven. Nemške oblasti naj bi tako po besedah notranje ministrice ukrepale »proti intelektualnim požigalcem, ki ustvarjajo ozračje sovraštva in nasilja proti beguncem in migrantom ter hočejo prevzeti našo demokratično državo«. Ministrstvo za notranje zadeve je hkrati izrazilo strah, naj bi ta medij vnašal nemir med svoje bralce in prejemnike, saj naj bi »zagrizeno promoviral strmoglavljenje politične ureditve in spodbujal delovanje proti ustavnemu redu«. Faeserjeva je prav tako dejala, da je Compact »glavni akter pri ustvarjanju mreže nove desnice« prek alternativnih medijev in družbenih omrežij ter da v »mainstream« vnaša »rasistično in revizionistično« propagando. Prav tako jo močno moti, da je medij poleg tega, da je povezan z AfD, povezan tudi z identitarnim gibanjem, saj naj bi eden od avstrijskih identitarnih vodij, Martin Sellner, občasno sodeloval z revijo Compact. V Chemnitzu (Saška) pa naj bi policisti nadlegovali in preiskovali celo podpornike revije, ker so na majicah nosili črko C. Jasno je torej, da hočejo oblasti, ki jim v anketah ne gre preveč dobro, medtem ko slednje zaznavajo naraščanje podpore Alternativi za Nemčijo, pod pretvezo varstva demokracije in ustave onemogočati politične in ideološke nasprotnike. Podobnih mahinacij smo seveda vajeni tudi v Sloveniji.

Nancy Faeser: Etnija ne igra vloge pri tem, kdo je Nemec

Posebej pa je zgovoren določen del izjave ministrice Faeserjeve, ko je dejala: »Naše sporočilo je jasno. Ne bomo dovolili, da bi etnična pripadnost določala, kdo spada v Nemčijo in kdo ne.« Tovrstne retorike, ki združuje liberalce in levičarje v času, ko nas hočejo prepričevati, da so množične migracije in posledično tudi izginotje belih Evropejcev v poplavi prišlekov iz tretjega sveta, nekaj dobrega, smo seveda že vajeni. Ministrica Faeserjeva je tu le jasno izrazila mnenje, da vsakdo lahko postane Nemec ali Evropejec ne glede na etnokulturne dejavnike. Vsakdo, ki pride v Nemčijo, po možnosti nezakonito, in dobi državljanstvo ali dovoljenje za prebivanje, je pač Nemec. Komu mar, ali njegovi predniki že stoletja ali tisočletja živijo na stari celini in pripadajo evropski etniji ali pa so včeraj skočili na njene obale iz nevladniških in tihotapskih čolnov in ladij, ki jih uvažajo v Evropo? Levoliberalne klike hočejo s takšnimi dejanji izničiti pomen biološke in kulturne pripadnosti določenemu ljudstvu. Njene besede nas spominjajo na izjavo njenega francoskega somišljenika, relativnega zmagovalca francoskih predčasnih volitev Jean-Luca Mélenchona, ki je dejal, da so »Francozi, ki se smatrajo za etnične ali avtohtone Francoze, problematični«. Bo morda, če ne bo prišlo do sprememb, biti zaveden (etnični) Nemec v Nemčiji kmalu prepovedano? Nemške oblasti je potemtakem verjetno močno razburila tudi zadnja naslovnica revije Compact z napisom »Nemčija Nemcem«, ki se nanaša na vzklikanje gesla »Nemčija Nemcem, tujci ven« nemške mladine ob znani skladbi Gigija D´Agostina.

Glas upora in revija za suverenost

Direktor in glavni urednik mesečne revije Compact Jürgen Elsässer, ki naj bi bil tudi sam v preteklosti bolj levo usmerjen, dokler ni postal bolj konservativen in leta 2010 ustanovil Compact, se bo na prepoved lahko pritožil, kar pomeni, da je prepoved verjetno začetek pravnih in sodnih postopkov. Prepoved in posledične preiskave je označil za »napad na svobodo medijev« in dejal, da se Nancy Faeser poslužuje totalitarnih metod. Ker so bila zaplenjena vsa finančna sredstva revije, prav tako ne more svojim zaposlenim plačati za njihovo delo. Revija Compact je sicer mesečnik, ki naj bi izhajal v približno 40.000 izvodih in se šteje za »glas odpora«. Vsekakor je Compact vpliven medij, ki poleg revije vključuje tudi spletni videokanal s 350.000 naročniki, spletno trgovino z različnimi publikacijami in artikli, kot so knjige, zgoščenke, devedeji, oblačila itn. Poleg tega, da je »glas odpora«, se mesečnik opisuje tudi kot »revija za suverenost«. Na sedaj že njeni nedelujoči spletni strani pa naj bi pisalo, da ne pripada nobeni politični smeri, temveč določenemu odnosu, to pa je »pokončna drža, ki je duh svobode in ponosa v naši zgodovini«.

Kršitev svobode medijev in neustavna prepoved

Na prepoved sta se odzvala tudi Alice Weidel in Tino Churpalla, ki skupaj vodita Alternativo za Nemčijo. V skupni izjavi na družbenem omrežju X sta zapisala: »Prepoved mesečnika Compact je resen udarec za svobodo medijev. Tovrstne dogodke opazujemo zelo zaskrbljeno. Prepovedati medijski organ pomeni preprečevati razpravo in raznolikost mnenj. Prepoved je vedno pretiran korak. Zvezna ministrica za notranje zadeve Nancy Faeser zlorablja svoja pooblastila, da bi potlačila kritično poročanje. Ministrico pozivamo, naj spoštuje svobodo tiska.« Odzvali pa so se tudi pravniki, ki opozarjajo, da je takšna prepoved popolnoma neustavna. Celo nekateri na levici naj bi se spraševali, ali je prepoved sploh zakonita, saj naj bi kršila številne določbe o svobodi govora, ki jih zagotavlja ustava, poroča novičarski portal Remix News. Rupert Scholz, ustavni pravnik in nekdanji zvezni obrambni minister, pa je za medije komentiral: »Svoboda izražanja ima tako visok status v ustavi, da je ne morejo spodkopavati izvršne odločitve. Medij je lahko prepovedan le, če poziva k strmoglavljenju obstoječe ureditve z nasiljem. Vendar pa bi to pomenilo kazenski postopek.« Z drugimi besedami, Elsässer bi moral najprej biti kazensko preganjan in obsojen, šele zatem bi bil lahko njegov medij prepovedan. No, ob hišni preiskavi ni bilo jasno, ali je bil sploh česa obtožen. Scholz je dodal, da »etnični koncept naroda«, ki ga uporablja Compact in ga je napadla Faeserjeva, ker razlikuje med etničnimi Nemci in tistimi, ki imajo le nemško državljanstvo, ni neustaven. So pa po njegovem mnenju neustavna dejanja Faeserjeve.

Ministrica, ki vidi v desnici glavno grožnjo, povezana s skrajnim gibanjem Antifa

Notranja ministrica Nancy Faeser je že v preteklosti ponavljala, naj bi bil »desni ekstremizem« glavna nevarnost za Nemčijo, in to kljub vsemu migrantskemu nasilju in grožnjam terorizma, da ne govorimo o nasilniških tolpah Antife, ki so v preteklosti že večkrat fizično napadle politike in predstavnike Alternative za Nemčijo. To, da slednjih Faeserjeva ne omenja, niti ni čudno, saj je v preteklosti pisala kot gostja za revijo Antife, publikacijo antifašistične federacije VVN-BdA, ki jo je Zvezni urad za obrambo ustave (BfV) označil za »ekstremno levico«. Članek za to publikacijo naj bi bila napisala, tik preden je postala notranja ministrica. Omenjeni Zvezni urad za zaščito ustave je tudi revijo Compact označil ne samo za »ekstremistično«, temveč tudi za »protimanjšinsko in nacionalistično« že leta 2021 in tako tlakoval pot za prepoved tega medija, ki je le zadnji primer teptanja svobode govora v Nemčiji. Tovrstne opredelitve namreč nemške oblasti redno uporabljajo za zatiranje in preganjanje svojih ideoloških in političnih nasprotnikov pod tančico obrambe demokracije. Zanimivo pa je, da tudi ko iste ustanove priznajo obstoj »skrajne levice«, ki je v nasprotju s konservativnimi mediji, strankami in združenji pogosto nasilna – kot omenjeno, je prišlo že do številnih fizičnih napadov na politike AfD –, ni nobenih novic o tem, da se prepovedujejo skupine Antife.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine