-1.1 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

Jugoslovani vseh dežel, zdržite še … pardon, združite se!

Piše: C. R. 

V Sarajevu so se danes pojavili plakati s simboli Socialistične federativne republike Jugoslavije, na katerih piše, da še obstajajo Jugoslovani. Ideja se je porodila v sarajevski podružnici narodnega gibanja Jugoslovani, kjer so pozvali vse “Jugoslovane BiH”, naj se pridružijo sonarodnjakom iz tega gibanja v sosednjih državah.

Samooklicani Jugoslovani Sarajeva so v sporočilu za javnost, ki ga povzema sarajevski portal Klix.ba, izpostavili, da so v narodnem gibanju Jugoslovani našli pravi zametek jugoslovanstva.

Dodali so, da omenjeno gibanje od vseh drugih organizacij ločuje to, da se edino ukvarja z jugoslovanstvom, ne pa zgolj z ohranjanjem spomina na “neke boljše čase”, ter da se je izkristaliziralo kot varuh in dedič vseh prednosti, ki jih jugoslovanstvo nosi s seboj.

“Razlike, ki so obstajale v socialistični Jugoslaviji, so bile njeno največje bogastvo, največja kulturno-civilizacijska pridobitev naše skupne države, kakršne doslej ni zmogla doseči nobena država na svetu, ne glede na njeno stopnjo kulturne, civilizacijske in tehnološke razvitosti,” so še navedli.

Vse Jugoslovane Bosne in Hercegovine so pozvali, naj stopijo ob stran sonarodnjakom, zbranim okoli tega gibanja v Črni gori, Srbiji in Severni Makedoniji. Kot so še zapisali, je BiH nekoč dihala jugoslovanstvo. “Dihajmo ga tudi mi, danes,” so dodali.

Nekdanja zastava BiH v času, ko je bila slednja še socialistična republika, je bila rdeča, v kotu je imela miniaturno jugoslovansko zastavo. Zaradi svoje geografske središčnosti, nagnjenosti k industriji ter multinacionalnosti je namreč veljala za “malo Jugoslavijo”. Veliko je bilo tudi mešanih zakonov, otroci so se večkrat smatrali za “Jugoslovane”, ker se niso mogli opredeliti za nobeno od tedanjih narodnosti (Muslimani oz. Bošnjaki, Srbi ali Hrvati).

Leta 1992, tik pred začetkom vojne, je v BiH prišlo do demonstracij v podporo sožitju med narodi. Vendar so zborovanje prekinili streli. BiH je zaradi nevarnosti, da bi bila ob odhodu Slovenije in Hrvaške na milost in nemilost prepuščena Miloševićevi politiki, razglasila neodvisnost navkljub ostrim svarilom Radovana Karadžića. Ko je Zahod 6. aprila, na 51. obletnico začetka druge svetovne vojne v Jugoslaviji, priznal neodvisnost BiH, je vojna dokončno izbruhnila.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine