Piše: Moja Dolenjska
Ameriški podpredsednik JD Vance je na včerajšnji varnostni konferenci v Münchnu kot predstavnik ZDA Evropo opozoril, da mora okrepiti lastno varnost. Izpostavil je, da največja grožnja evropski celini ne prihaja od zunaj, ampak od znotraj, pri čemer je napad na svobodo govora označil za največjo varnostno grožnjo Evropi in svetu.
Tega govora novega ameriškega podpredsednika JD Vanceja se bodo slovenski mediji izognili, kolikor bo mogoče, navajajo poznavalci.
Zakaj je ta govor pomemben? JD Vance je v EU pripotoval z zelo pomembnim sporočilom za celotno celino: V Washingtonu obstaja nov program. Nadalje je med drugim povedal:
Evropska unija je postala lažen, neuspešen eksperiment, uničen z mešanico množičnega priseljevanja in levičarske malodušnosti. Ne morejo proizvajati električne energije. Njihova gospodarstva so mrtva. Nočejo plačati za lastno obrambo in namesto tega računajo na Ameriko, da to stori. V bistvu so le ogromni muzeji. Celina, ki nam je dala Karla Velikega, Isaaca Newtona in Alberta Einsteina, je postala ogromen socialni program za podporo Arabcem, Afganistancem in Afričanom. Njihov slogan bi lahko bil “Evropejci na zadnjem mestu.” JD Vance je vse poklical na odgovornost.
Video posnetek celotnega govora ameriškega podpredsednika je dostopen na povezavi: Govor JD Vance
Odzivi na priblićno 18-minutni spontani govor ameriškega podpredsednika so izredno pozitivni.
Predsednika slovenske vlade Roberta Goloba na varnostni konferenci ni bilo, svojo udeležbo je opravičil. V Münchnu ni bilo niti predsednice Nataše Pirc Musar, vendar se za njo ne ve, ali je bila vabljena.
Več pa je dostopno tudi na povezavi: vance-zatresel-evropo-se-bo-prebudila/