-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

EU komisar Sinkevičius postavil trditve predstavnikov Ministrstva za naravne vire in prostor RS na laž

Piše: Franc Bogovič

Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je prejel pisni odgovor evropskega komisarja za okolje, oceane in ribištvo Virginijusa Sinkevičiusa, na postavljeno vprašanje glede problematike upravljanja območij Natura 2000. Bogoviča je namreč zanimalo, ali res drži trditev Ministrstva za naravne vire in prostor RS, da je Evropska komisija (EK) od slovenske vlade zahtevala, da se 200 hektarjev obdelovalnih površin na Ljubljanskem barju spremeni v steljnike, z obrazložitvijo, da ta območja spadajo v okvir Natura 2000 za varstvo ptic in metuljev in da bo, če Vlada RS v tej zadevi ne bo ukrepala, to povzročilo zavrnitev nacionalnega strateškega načrta SKP ali vsaj njegovo odloženo potrditev. »Iz odgovora evropskega komisarja izhaja, da so predstavniki ministrstva lagali, saj je v odgovoru jasno zapisano naslednje: da s strani EK niso zahtevali spremembe njivskih površin v steljnike in da je obnova travnikov sicer obveza države, vendar se morajo predstavniki države odločiti, kje in na kakšen način bodo realizirali to obvezo, kot tudi, da bo upravljanje Natura območja učinkovito le takrat, če bo podprto s strani vseh deležnikov pri določanju in upravljanju območja, jasno torej tudi in predvsem s kmeti kot ključnimi deležniki,« poudarja Bogovič. 

Ob javni razgrnitvi Uredbe o programu upravljanja Natura 2000 za obdobje 2023-2028 so predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor RS 16. 3. 2023 na okrogli mizi na Igu (v organizaciji Občine Ig in Kmečke zadruge Ig) izjavili, da so bile s strani EK podane zahteve, da se mora 200 hektarjev njivskih površin na Ljubljanskem barju spremeniti v steljnike. Prav tako se predstavniki tega ministrstva ves čas izgovarjajo na EK in izrecno trdijo, da EK zahteva, da se na Ljubljanskem barju zaokroži območje, na katerem bo vzpostavljen poseben režim rabe kmetijskih zemljišč, kar naj bi izhajalo tudi iz prilog Programa upravljanja območij Natura 2000.

Bogovič je 21. aprila 2023, kot član odbora Evropskega parlamenta za kmetijstvo in razvoj podeželja (AGRI), o tej zelo specifični zadevi v zvezi s trenutno javno razpravo o Načrtu upravljanja Nature 2000 za obdobje 2023-2028, povezano z izvajanjem strateškega načrta SKP Slovenije in Načrta upravljanja Natura 2000, na EK naslovil vprašanje, ki se je glasilo:

»Sprašujem, ali drži, da je Evropska komisija, med prekrškovnim postopkom proti Sloveniji v zvezi s slabšanjem stanja travniških vrst metuljev, ptic in habitatnih tipov na traviščih Nature 2000 ter med pogajanji s slovenskimi organi o nacionalnem strateškem načrtu SKP, zahtevala, da se 200 hektarjev obdelovalnih površin na Ljubljanskem barju spremeni v steljnike, z zahtevo, da ta območja spadajo v okvir Natura 2000 za varstvo ptic in metuljev? To vprašanje vam zastavljam v luči aktualnih javnih razprav v Sloveniji o osnutku uredbe o nacionalnem programu upravljanja Natura 2000 za obdobje 2023–2028, ki med drugim v prilogah k predlogu zahteva, da kmetje na Ljubljanskem barju 690 ha travnikov in njiv spremenijo v travniške površine. Ni treba posebej poudarjati, kaj bi uvedba takega ukrepa pomenila za kmete na tem območju. Prizadetih bi bilo več kot 200 kmetij, od tega bi moralo okoli 60 kmetij zaradi izgube pašnih površin prenehati z živinorejo.« Bogovič je obenem tudi opozoril, da so službe Ministrstva za naravne vire in prostor RS izrecno trdile, da je bila ta zahteva podana s strani služb EK med pogajanji o prekrškovnem postopku in bi, če Vlada RS v tej zadevi ne bi ukrepala, povzročila zavrnitev nacionalnega strateškega načrta SKP ali vsaj njegovo odloženo potrditev. Iz drugih virov je Bogovič istočasno prejel nasprotujoče informacije, da službe EK niso vložile takšne zahteve pristojnemu ministrstvu.
»Iz današnjega odgovora evropskega komisarja za okolje, oceane in ribištvo Virginijusa Sinkevičiusa, na moje vprašanje izhaja, da je predstavnik našega ministrstva lagal, saj je v odgovoru jasno zapisano: da s strani Evropske komisije niso zahtevali spremembe njivskih površin v steljnike, da je obnova travnikov sicer obveza države, vendar se morajo predstavniki države odločiti kje in na kakšen način bodo realizirali zahtevo. Pojasnili so, da na Komisiji spremljajo proteste slovenskih kmetov zaradi predlagane uredbe PUN, zato pozivajo Vlado RS, da v dialogu z vsemi deležniki dogovori način upravljanja na Natura območju, saj bo upravljanje Natura območja učinkovito le takrat, če bo podprto s strani vseh deležnikov pri določanju in pri upravljanju območja, torej tudi in predvsem s strani kmetov,« poudarja Bogovič. 

Bogovič še opozarja, da se mu pri predlagani vladni uredbi Natura 2000 in ukrepih PUN 2023–2028 zdi zelo sporno, da sta kot zakonski podlagi za predlagano uredbo Vlade RS navedeni EU Uredba o ohranjanju narave in Uredba o trajnostni rabi pesticidov (Uredba SUR), ki pa sploh še nista sprejeti! Ti dve uredbi sta trenutno v fazi predlogov in v obravnavi sozakonodajalcev na ravni EU, Evropskega parlamenta in Sveta EU. V Evropskem parlamentu ravno sedaj poteka šele njuna obravnava na pristojnih in zainteresiranih odborih, v jesenskem času se predvideva oblikovanje stališča EP za obe EU uredbi, približno isti čas pa tudi oblikovanje stališča Sveta EU do predlogov, temu bo sledila obravnava uredb v trialogu, v katerem bodo sodelovali EK, EP in Svet EU.

“Že v tej fazi obstaja veliko nestrinjanja pri razpravah o obeh uredbah. Predlog uredbe o ohranjanju narave je bil kot neprimeren pred kratkim že izglasovan tako na Odboru EP za kmetijstvo in razvoj podeželja (AGRI), kot na Odboru EP za ribištvo (PECH). Matični odbor je sicer Odbor za okolje (ENVI), vendar pričakujemo zelo burno razpravo in številne amandmaje tudi na samem plenarnem zasedanju EP, ki bo jeseni letos. Predlog uredbe o trajnostni rabi pesticidov je prav tako v obravnavi na odborih EP, ravno te dni smo vlagali amandmaje na predlog uredbe SUR na odboru AGRI. Pričakujemo vsaj 3000 amandmajev, kolikor jih je bilo na to uredbo vloženih tudi na odboru ENVI,” še pojasnjuje Bogovič, ki se mu zdi nerazumno in absurdno, da se Ministrstvo za naravne vire in prostor RS v svojem vladnem predlogu uredbe sklicuje in daje za pravno podlago EU uredbe, ki sploh še niso sprejete in kot takšne torej niti še ne veljajo, pač pa so v tej fazi zgolj zakonodajni predlogi, ki  bodo v postopku do dokončnega sprejema ali v celoti zavrnjeni ali najmanj izrazito spremenjeni.

Bogovič še opozarja, da se Vlada RS v predlogu uredbe Natura 2000 in ukrepih PUN sklicuje tudi na Skupno kmetijsko politiko (SKP), pri čemer pa krši ravno osnovno načelo SKP, ki je: da so ukrepi SKP obvezni za državo, a prostovoljni za kmete. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine