Piše: Maruša Opeka
V nedeljo, 20. novembra 2022, bodo v Sloveniji lokalne volitve. Mesec dni pred odločanjem se je začela uradna volilna kampanja, tako da so kandidati, ki se bodo potegovali za županske stolčke v 212 slovenskih občinah, že znani.
Do 20. oktobra je bilo mogoče vložiti kandidature za župane in svetniške liste, ko se je iztekel rok za vse ne glede na to, ali bodo na volitvah nastopili kot kandidati stranke ali pa je njihovo kandidaturo s podpisi podprlo zahtevano število volivk in volivcev. 20. oktobra so volivci na upravnih enotah še lahko podpisali obrazec podpore.
Vlaganje kandidatur
Po zakonu o lokalnih volitvah listo kandidatov lahko določi s podpisi skupina volivcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji oz. z začasnim prebivališčem za državljane druge države članice EU. Potrebno število volivcev je najmanj en odstotek števila volivcev v volilni enoti na dan razpisa volitev, vendar ne manj kot 30 in ne več kot 1000. Podatek števila volivcev je za vsako lokalno skupnost objavilo ministrstvo za notranje zadeve. Kandidata za župana občine določijo politične stranke in volivci v volilni enoti. Politična stranka določi kandidata po postopku, določenem z njenimi pravili. Pri določanju kandidata smejo sodelovati samo člani stranke, ki imajo volilno pravico in stalno prebivališče v občini. Kandidata določi stranka s tajnim glasovanjem. Kadar določa kandidata za župana skupina volivcev, je treba zbrati najmanj dva odstotka števila volivcev v občini, ki so glasovali v prvem krogu na zadnjih rednih volitvah za župana, vendar ne manj kot 15 in ne več kot 2500.
Predlagatelji morajo hkrati z vložitvijo kandidatur oz. kandidatnih list sporočiti tudi podatke o organizatorju volilne kampanje, odgovorno osebo in podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo. Kandidature bodo uradne po potrditvi na občinskih volilnih komisijah najpozneje 30. oktobra. Občinske volilne komisije bodo sezname potrjenih kandidatur in list kandidatov objavile najpozneje 4. novembra, potem ko bodo preverile njihovo zakonitost in izdale odločbe o njihovi potrditvi oz. zavrnitvi. Uradna volilna kampanja se je začela 20. oktobra, končala pa se bo 24 ur pred dnem glasovanja, ko bo nastopil volilni molk.
Znani številni kandidati
»Precej kandidatov za županska mesta je zdaj že znanih. Še zlasti sedanji župani, ki se nameravajo potegovati za nov mandat, so marsikje že pred časom napovedali vnovično kandidaturo. Verjetno tudi zaradi »supervolilnega« leta, ko je bila pomlad v znamenju državnozborskih volitev, jesen pa predvsem predsedniških, so stranke z najavami in tudi potrjevanjem svojih županskih kandidatov, vsaj za večja mesta, čakale do zadnjega in kandidate prestavljajo šele v zadnjih dneh,« so zapisali v Združenju občin Slovenije in dodali, da je že znano, da bosta dve od dvanajstih mestnih občin letos zagotovo dobili novega župana. In pojasnijo: »Zdajšnji župan v Krškem Miran Stanko se za to mesto namreč ne bo več potegoval, v Murski Soboti pa je Aleksandru Jevšku mandat prenehal, ko je postal minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.« Vsi drugi si želijo mestne občine voditi tudi v prihodnjem mandatu.
V Ljubljani je čas za spremembo
V Ljubljani se je za kandidaturo znova odločil Zoran Janković, vložili pa so jo še dr. Tina Bregant (SLS in Naša dežela), dr. Jasminka Dedić (Stranka Vesna), Jasmin Feratović (Piratska stranka Slovenije), Igor Horvat (SDS), mag. Tomaž Ogrin, Aleš Primc (Glas za otroke in družine), Mojca Sojar (Nova Slovenija) in Nataša Sukič (Levica), ki so se že podpisali pod skupni poziv županu Jankoviću, ljubljanskemu mestnemu svetu in uredništvu glasila Ljubljana. Vseh osem
protikandidatov jih poziva: »V luči spoštovanja demokracije in pravic občanov do obveščenosti zato pričakujemo, da v novembrski številki glasila Ljubljana omogočite predstavitev vseh kandidatov za županjo oz. župana in list kandidatov, za vse v enaki meri, vključno z aktualnim županom.« V Zboru za republiko s predsednikom Francetom Cukjatijem pa so objavili izjavo, v kateri so zapisali, da je v prestolnici čas za spremembe. Jankoviću sicer priznavajo, da je bilo v šestnajstih letih njegovega županovanja v Ljubljani postorjenega veliko, vendar menijo, da v štirih mandatih iste županske ekipe mesto ni do konca rešilo nobenega večjega in pomembnejšega problema. »V Zboru za republiko zato menimo, da je čas, da pride do zamenjave županske ekipe. Da se poveča ambicija, da Ljubljane postane moderna srednjeevropska prestolnica, katere prva skrb je, da se v mestu lahko uspešno dela in zdravo živi,« so zapisali. O tem, kdo je najprimernejši kandidat, pa bodo odločale volivke in volivci.
Maribor potrebuje nov zagon
V Mariboru jih čaka res bogat nabor kandidatov. Kandidaturo so vložili Saša Arsenovič, Vojko Flis (Gibanje Svoboda), Franc Kangler (Nova ljudska stranka Slovenije), Bernard Memon (Nova Slovenija), Matic Matjašič (Lista mladih Povezujemo v mariborskem mestnem svetu), Vladimir Šega (Levica), Miha Recek (Naša dežela), Aleksander Kamenik (Stranka Aleksandra Kamenika), Igor Jurišič (Stranka mladih – Zeleni Evrope), Lidija Divjak Mirnik (Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti), nekdanji radijski in televizijski voditelj Boštjan Klun (SD), Josip Rotar (Lista kolesarjev in pešcev), Nina Beyokol (Piratska stranka), Franc Jesenko (Stranka slovenskega naroda) in Dejan Kaloh (SDS), ki se je kot poslanec v Državnem zboru Republike Slovenije izkazal kot velik podpornik in zagovornik interesov štajerske prestolnice. Kaloh je eden od 117 kandidatov Slovenske demokratske stranke (SDS) ali z njihovo podporo, ki se potegujejo za vodenje občin. Več kot 3.000 članov in simpatizerjev SDS pa kandidira za predstavnike v lokalnih skupnosti. »Zato, da bi ohranili blaginjo za vse, je pomembno, da smo povezani in delamo v dobro vseh nas že v lokalnih skupnostih – v občinah, kjer živimo. Prav zato na letošnjih lokalnih volitvah sodeluje več tisoč
članov in simpatizerjev SDS, ki pri tem prosijo za podporo občank in občanov. Nobena druga stranka v Sloveniji ni zmožna ponuditi takšne izbire kandidatov, ki jih odlikuje ljubezen do kraja, kjer živijo, in skrb za dostojno življenje vseh ter blaginjo,« so prepričani v Slovenski demokratski stranki. Kdo so najprimernejši kandidati za vodenje občin, pa bodo volivci odločili 20. novembra.