0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Šef opozicije po krivem zaprt, a kriv nihče. Vsi celo nagrajeni

Piše: Spletni časopis

Po Branku Masleši, ki se je v zgodovino zapisal z nepoštenim sojenjem v primeru Patria, kjer bi se, kot je soglasno odločilo ustavno sodišče, moral izločiti, a se ni, ob upokojitvi za tem pa je dobil medaljo za življenjsko delo na področju pravosodja, za katero ste se mu zahvalila zdaj že bivša ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan (SD) in predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič, je sodišče zdaj nagradilo še druge vpletene tožilce in sodnike, ki so pisali tožbe in sodbe, ki jih je vse soglasno razveljavilo ustavno sodišče kot primer pravnega diletantizma in nepoštenega sojenja.

Janez Janša je proti tožilcem in sodnikom sprožil tožbe, sodišče pa ga je zavrnilo in tožilcem in sodnikom prisodili 44.000 evrov odškodnin za stroške, ki bi jih naj imeli s postopkom, ki je potekal proti njim, ker so v zapor tik pred volitvami strpali šefa največje opozicijske stranke. Vse sodbe je ustavno sodišče razveljavilo. Kot zdaj kaže, pa kriv za to ni nihče.

Na ustavnem sodišču soglasno razveljavljene sodbe v primeru Patria, zaradi katerih je moral v času volilne kampanje pred volitvami predsednik največje opozicijske stranke Janša v zapor, so imele neposredne politične posledice za državo. Koristilo je na volitvah levi sredini in novi stranki Mira Cerarja, ki je zaradi tega zmagala in sestavila vlado. Cerar je pred tem z Maslešo vodil sodni svet kot pomemben del sodne oblasti. Soglasna sodbe ustavnega sodišča, ki je že po volitvah razveljavilo vse sodbe rednih sodišč v primeru Patria, je bila takšna:

Ko so bile vse sodbe v primeru Patria razveljavljene je Janša tožil tožilce in sodnike, zaradi katerih neustavnih odločitev, ki jih je ugotovilo ustavno sodišče, je končal v zaporu. Večina poslancev, ki je sedeže v parlamentu dobila tudi zaradi te zlorabe sodne oblasti, pa je Janši takrat še dodatno odvzela na volitvah iz zapora pridobljeni poslanski mandat, kar je pozneje ustavno sodišče tudi razveljavilo kot zlorabo oblasti in kršitev zakona. Predsednik državnega zbora, ko so tako grobo dodatno zlorabili oblast, je bil Milan Brglez (takrat SMC, danes SD), ki je danes državni sekretar na pravosodnem ministrstvu. Ker zakon o poslancih, kot je opozorilo ustavno sodišče, ko je Janši vrnilo mandat, ni zagotavljal učinkovitega pravnega varstva, so mu ga ustavni sodniki zagotovili sami. Vladajoči so verjetno računali, da bodo Janšo, ker zakon ni omogoča obrambe, uničili. V tem delu poslanskega zakona kljub zahtevi ustavnega sodišča še niso popravili. Čeprav so vsi roki že potekli.

“Povampirjena sodniška kasta v službi izrojene levice verjame, da je nedotakljiva in da nikoli ne bo odgovarjala za kriva sojenja ter uničevanje posameznikov in družin,” je sodni sklep o odškodninah komentiral Janša, ki je dogajanje povzel tako:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine