4.7 C
Ljubljana
nedelja, 5 januarja, 2025

Očitno je Asta Vrečko dvoživka v slovenskem izobraževalnem sistemu

Piše: Nova24tv.si

Koordinatorka Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko naj bi bila kar 50-odstotno zaposlena na Filozofski fakulteti, kar jo uvršča med dvoživke izobraževalnega sistema. 

Informacijski sistem o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji SICRIS namreč razkriva podatek, da je ministrica Asta Vrečko navkljub ministrski funkciji za polovični delovni čas zaposlena še na fakulteti, konkretneje v programski skupini in projektu.

Jože Dežman, nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije in dolgoletni predsednik komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, opozarja, da to ni skladno z zakonom o delovnih razmerjih in pojasnjuje, da “imajo lahko raziskovalci dopolnilno zaposlitev zgolj za 20 odstotkov nad polno zaposlitev (40 ur na teden)”. Ob tem se v  Spletnem časopisu sprašuje, če je koordinatorka Levice kot ministrica zaposlena le za 70 odstotkov delovnega časa. “Bolj verjetna je razlaga, da gospa preprosto ni opravila svoje dolžnosti in sporočila podatkov javni agenciji, ki financira njeno plačo na univerzi,” ob tem izpostavlja in dodaja, da nedvomno drži, da je ministrica dodatno zaposlena. Mogoče jo je namreč najti med “člani raziskovalnega programa in projekta tudi za leto 2024”.

Vir: SICRIS

Če omenjena informacija drži tudi v praksi, je Vrečkova zelo zaposlena. Marsikdo se verjetno vpraša, koliko časa ji ob ministrski funkciji in delu v stranki Levica sploh ostane za delo v raziskovalni sferi.

Njena znanstvena biografija je skromna
“Skromna biografija, še posebej za mladega človeka, ki se mora dokazati z objavami. Gospa Vrečko ima v sistemu SICRIS 30,25 točk – s tem se uvršča na 96. mesto med umetnostnimi zgodovinarji – od prvo uvrščene raziskovalke jo loči 1520 točk,”
 ob tem izpostavlja Dežman.

“Bravo! Asta Vrečko ima v vsej karieri celih pet izvirnih znanstvenih člankov z močno mednarodno odmevnostjo: eden v Beogradu, drugi v Istri,” je sicer preko družabnega omrežja X osvetlil publicist, analitik, profesor in prodekan Evropske akademije znanosti in umetnosti dr.  Boštjan M. Turk.

Po navedbah Dežmana je ministrica v kategoriji klasificiranih znanstvenih objav v zadnjih petih letih objavila “dve poglavji v monografski publikaciji”. “Obe publikaciji sta uradno klasificirani kot katalog, zato se postavlja vprašanje, ali sestavka sploh izpolnjujeta pogoje za status znanstvenega besedila. V primeru, da navedena sestavka ne izpolnjujeta pogojev znanstvene objave, kar je verjetno, potem gospa Vrečko v zadnjem petletnem obdobju nima niti ene same znanstvene objave po pravilih nacionalne agencije za raziskovalno dejavnost, financerja njene plače”, je ob tem še dodal. Ker je bila ministrica v naziv docentka, sodeč po informacijah ljubljanske univerze, izvoljena aprila 2018 za dobo petih let, habilitacija pa ji je bila glede na materinski dopust v mandatni dobi najverjetneje podaljšana, Dežman pravi, da to pomeni, da ji bo, kot kaže, habilitacija za omenjeni naziv kmalu potekla.

Vir: Cobiss

Ker želimo, da se informacija povsem razjasni, smo se v zvezi z zaposlitvijo ministrice za kulturo na ljubljanski Filozofski fakulteti z novinarskim vprašanjem obrnili tako na fakulteto kot tudi na ministrstvo. Ko odgovora prejmemo, ju seveda objavimo naknadno.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine