11.2 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Ob 100 dneh Službe za digitalno preobrazbo, Slovenija nad EU povprečjem po DESI

Piše: gov.si

Ta teden mineva 100 dni od ustanovitve Službe Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo. Novo vladno službo sestavlja mlad in operativen tim, ki z aktivno koordinacijo pristojnih resorjev pospešuje digitalno preobrazbo naše države.

Služba za digitalno preobrazbo je od svojega prvega dne osredotočena na uresničevanje ključnih rešitev iz prvega paketa ukrepov Strateškega sveta za digitalizacijo. Gre za rešitve, ki bodo poenostavila življenja državljank in državljanov ter izboljšala digitalno pismenost celotne družbe.

Naslednje leto bo zagnan največji program vseživljenjskega učenja digitalnih veščin v naši zgodovini. Starejšim bo tako omogočen dostop do učenja e-veščin in moderne računalniške opreme, mladim pa bodo na voljo subvencionirani tečaji programiranja, robotike, umetne inteligence in podjetništva.

V naslednjem letu bodo prav tako uresničeni ukrepi, kot so uvedba virtualnega upravnega okenca, e-osebne izkaznice, obveznega elektronskega podpisa v javni upravi, e-oskrbe starejših in telemedicine. Vzpostavljena bosta tudi Mednarodni center za uporabno umetno inteligenco in razvojno-gospodarsko predstavništvo v Silicijevi dolini.

Cilj vladne službe za digitalno preobrazbo je, da se Republika Slovenija do konca desetletja prebije med prvih pet najbolj digitalno naprednih držav v Evropski uniji.

Da je ta ambiciozen cilj uresničljiv, kaže tudi najnovejša uvrstitev Slovenije na lestvici Indeksa digitalnega gospodarstva in družbe – DESI. Slovenija se je v zadnjem letu povzpela s 16. mesta na 13. mesto, kar pomeni, da se je prvič v svoji zgodovini prebila nad evropsko povprečje. 

Slovenija se po indeksu DESI nad evropsko povprečje uvršča v treh od štirih področjih: človeškega kapitala, povezljivosti in integracije digitalne tehnologije. 

Na področju človeškega kapitala se je Slovenija prebila s 15. na 13. mesto v podkategorijah doseganja osnovnih sposobnosti uporabe programske opreme, diplomantov s področja IKT, podjetij, ki zagotavljajo usposabljanja na področju IKT tehnologij, nad evropskim povprečjem pa je po meritvah tudi delež strokovnjakov na področju IKT tehnologij.

S 16. na 9. mesto smo se v enem letu prebili na področju povezljivosti. Ta kategorija obsega parametre splošne razširjenosti fiksnih širokopasovnih povezav, pokritosti s hitro širokopasovno povezavo, s fiksnim zelo visoko zmogljivim omrežjem, z omrežjem 4G in stopnjo pripravljenosti na omrežje 5G.

Na področju integracije digitalne tehnologije je naša država s 15. mesta skočila na 8. mesto. To podkategorijo med drugim določa delež podjetij, ki uporabljajo družbene medije in umetno inteligenco, količino IKT tehnologije za okoljsko trajnost, čezmejna spletna prodaja, digitaliziranost malih in srednjih podjetij ter uporabe e-računi.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine