1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Ni šala! Če Tanja Fajon postane članica nove vlade, bo namesto nje v parlament prišel znameniti televizijski “milijonar”

Piše: Peter Truden

Potem ko so že znani podatki o tem, kdo vse bo po novem sedel v poslanskih klopeh (in tudi, kdo ne bo), se izrisujejo tudi prvi možni obrisi nove vlade. 

To seveda tudi pomeni, da bodo v poslanske klopi sedli novi, nadomestni poslanci, kar je seveda odvisno, koliko neposredno izvoljenih poslancev bo prišlo v vlado kot ministri ali državni sekretarji. Že zdaj se omenja, da bo Danijel Bešič Loredan (Gibanje Svoboda) verjetno minister za zdravstvo, ni pa še potrjeno, ali bo Urška Klakočar Zupančič pravosodna ministrica, saj so “strici” Golobu že podtaknili Tomaža Vesela, dosedanjega predsednika računskega sodišča.

No, kakorkoli že, za Tanjo Fajon, ki zapušča Bruselj, se že ugiba, ali bo predsednica državnega zbora ali pa ministrica za zunanje zadeve (ali kakšen drug resor, saj se za zunanje zadeve vnema tudi Marta Kos).

No, če bo Fajonova pristala v vladi, pa je že znano, da bo v poslanske klopi sedel televizijski zabavljač, sicer dramski igralec Jonas Žnidaršič, ki sicer nikoli ni skrival svoje pripadnosti tranzicijski levici. Nekdanji voditelj kviza Milijonar je bil pred leti tudi bloger na Siolu. Če pa bi se Jonas odpovedal stolčku in po kakšnem čudežu sam postal član vlade, pa bi v poslanske klopi sedel razvpiti Blaž Zgaga. Vsi trije, Fajonova, Žnidaršič in Zgaga, so namreč dosegli najboljše izide med kandidati SD v tretji volilni enoti (Ljubljana Center). Fajonova je prejela 8,7 odstotka glasov (1145 glasov), Žnidaršič 7,9 odstotka (971), Zgaga pa 6,7 odstotka (670). Marko Koprivc je na tej lestvici šele peti, Dominika Švarc Pipan pa sedma.

Seveda pa bi opravljanje poslanske funkcije za Zgago lahko pomenilo precejšnje tveganje za njegovo zdravje, saj bi se praktično vsak dan iz oči v oči srečeval z Janezom Janšo. Slednjega namreč Zgaga ne more gledati niti na zaslonu, kaj šele v živo.

V četrti volilni enoti pa je Predrag Baković v Kočevju dosegel dovolj visoko podporo, da je v celotni volilni enoti pustil za seboj tudi Dejana PrešičkaIgorja Šoltesa in Milana M. Cvikla, ki so ostali brez stolčka. V peti volilni enoti je brez izvolitve ostala Andreja Katič, ki je sicer na drugem mestu med kandidati SD, je pa to rahlo nenavadno, ker Velenje velja za precej “rdeč” okraj. Franc Trček je bil v sedmi volilni enoti tretji, Jernej Štromajer pa komaj osmi. Tudi če bi Bojana Muršič, ki je bila izvoljena, postala ministrica, je to za Trčka slaba tolažba, saj ga je prehitela tudi Emilija Stojmenova Duh.

V osmi volilni enoti je bil novinec Damijan Zrim za las močnejši od Dejana Židana, ki je sicer v seštevku prejel tri glasove več, vendar je imel nižji odstotek od kolega v sosednjem murskosoboškem okraju.

Ker se bo z dokončnim prihodom Fajonove v slovensko notranjo politiko sprostilo mesto evropskega poslanca v Bruslju (lista SD), bi moral sedaj tja oditi Matjaž Nemec, ki za vstop v DZ nima praktično nobenih možnosti. V drugi volilni enoti je med poslanskimi kandidati SD zasedel šele peto mesto, iz te volilne enote pa ima SD samo en mandat (Meira Hot). Od koalicijskih pogajanj pa je odvisno, ali bo v Bruselj odšel “nitkar” Nemec ali pa prej omenjena podpredsednica SD Dominika Švarc Pipan, ki se je proslavila s svojo zavrnitvijo rokovanja s premierjem Janezom Janšo malo pred volitvami.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine