9.7 C
Ljubljana
sobota, 16 novembra, 2024

(KOROŠKA) Železna volja prebivalcev: Pred stotimi leti Libeliče združene z matično Slovenijo, kljub temu pa na proslavi še vedno o “priključitvi” kljub Putinovim vragolijam

Piše: C. R., STA

Predsednik republike Borut Pahor je na današnji slovesnosti ob 100. obletnici združitve Libelič z matično domovino poudaril, da na kraj Libeliče in njegove ljudi niso ponosni samo Korošci, ampak vsa Slovenija. “So prepričljiva ilustracija našega nacionalnega zavedanja in neomajnosti, da uveljavimo svoja pravična stremljenja,” je dejal Pahor.

No, kljub veselemu vzdušju pa je nerodno, da v tem času še vedno naglas uporabljajo besedo “priključitev”, kar je precej čudaško glede na aktualni “anšlus” nekaterih ukrajinskih regij k Ruski federaciji. A ta izraz ne moti niti predsednika Pahorja, čeprav je vmes izpostavil zlovešče početje Putina. Spomnimo: sedanji evropski poslanec Matjaž Nemec je tudi naglas govoril o “priključitvi” Primorske in ne o združitvi Primorske z matično domovino.

Po besedah predsednika države se celo 100 let pozneje ne moremo nehati čuditi sicer precej redkemu zgodovinskemu dejstvu, kako so si tedaj preprosti ljudje navkljub absolutno nenaklonjenim okoliščinam, domačim in mednarodnim, z železno voljo izborili pravico do priključitve k matičnemu narodu.

“Gre za tako posebno epizodo, da ji težko najdemo primerjave v naši, evropski in celo svetovni zgodovini,” je v slavnostnem nagovoru pred številno množico ljudi, med zbranimi so bili tudi predstavniki vlade, nekateri poslanci, župani koroških občin, gostje iz Avstrije in drugi, izpostavil Pahor.

Dejal je, da se je v zadnjem stoletju marsikaj spremenilo, med drugim so se izboljševali tudi odnosi s sosednjimi narodi in državami in tudi Libeliče so dokazale, da so med ljudmi v resnici pomembni odnosi, ne meje.

Je pa v luči širšega svetovnega dogajanja dodal, da je kljub vedremu pogledu na naše zgodovinske dosežke kot predsednik republike dolžan “jasno in glasno” ponoviti opozorilo, ki ga daje vse od začetka ruske agresije v Ukrajini. To pa je, da pred nami niso običajni časi in pred nami niso običajni problemi.

“Napoved predsednika (Vladimirja) Putina, da bo napad na štiri nelegitimno in nelegalno Rusiji priključene ukrajinske pokrajine razumel hkrati kot napad na Rusko federacijo in bo zavoljo tega opravičeval obrambo z vsemi razpoložljivimi sredstvi, vključno z jedrskim orožjem, je zlovešča napoved, ki je ne smemo podcenjevati,” je opozoril Pahor in ponovil podporo Slovenije suverenosti in teritorialni integriteti Ukrajine.

“Ne priznavamo in ne bomo priznali poskusa Rusije za aneksijo ukrajinskega teritorija. Z našimi prijatelji, partnerji in zavezniki se bomo posvetovali, kako naj skupno še naprej pomagamo Ukrajini v pravičnem boju. Naša enotnost glede tega je tudi za nas življenjskega pomena,” je dodal predsednik Pahor, ki verjame v mir in mirno reševanje sporov in je poudaril pomen medsebojnega sodelovanja in enotnosti v odločilnih trenutkih.

Zbrane je nagovoril tudi minister Aleksander Jevšek, pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, sicer po rodu iz Libelič. Libeličanom je čestital za to, da so z izobešanjem zastav po kraju in okolici izrazili svojo domoljubnost. “Tako kot Libeličani morajo biti danes na ta dan ponosni tudi Slovenci. To ni samo praznik Libelič, to je praznik celotne Slovenije,” je dejal Jevšek. Po njegovem je pomembno, da se zavedamo svojih korenin in tega, kar je bilo doseženo.

Pomen zgodovinskih dogodkov in domoljubja je v nagovoru poudarila tudi do nedavnega županja Občine Dravograd Marijana Cigala. Predsednik krajevne skupnosti Libeliče Jože Pšeničnik pa je dejal, da je zvestoba jeziku in narodu bila in bo temelj boja proti okupatorjem vseh vrst v vseh obdobjih. “Naj bodo Libeliče 100 let pozneje svetel zgled polpretekle slovenske zgodovine in navdih celi Sloveniji,” je poudaril.

V okviru osrednje prireditve z naslovom Libeliče 100 let pozneje so med drugim z gledališko igro prikazali dogodke v Libeličah v letih od 1920 do 1922 in razglasili rezultate natečaja Vsaka vas ima svoj glas, katerega dolgoletni častni pokrovitelj je predsednik Pahor.

Domačini so ob slavju ponudili lokalno kulinarično ponudbo, že pred začetkom dogajanja pa je po nebu letalo vleklo transparent z napisom Libeliče 100 let pozneje.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine