Piše: Blagovest.si
Če ste opazili, se je 24. marca, natanko mesec dni pred volitvami, tudi uradno začela predvolilna kampanja. Uradno, seveda – dejanska predvolilna kampanja dejansko teče že ves čas. Po nekaterih političnih teorijah se bo kampanja za naslednje volitve (ki bodo ob predpostavki, da bo naslednja vlada imela poln mandat, leta 2026) začela že dan po letošnjih volitvah.
Normalno je, da je zaradi vsega tega tudi temperatura v medijih dokaj visoka. Vendar tu ne gre za neko enakopravno tekmovanje strank. Slovenija je namreč država z nedokončano tranzicijo, kar za seboj pušča številne posledice na vseh področjih. Po Božji previdnosti pa smo pred dobrima dvema letoma dobili sedanjo vlado, v kateri je tudi nekaj deležnikov iz prejšnje vlade – s tem mislim predvsem na gospodarskega ministra in predsednika ene od koalicijskih strank (tj. Konkretno, nekdanja SMC) Zdravka Počivalška, ki je tudi sam hitro opazil razliko med prejšnjo in sedanjo vlado. Ne trdim, da je sedanja vlada brez napak – pa vendar smo lahko številni opazili, kako se je v zadnjih dveh letih marsikaj spremenilo na bolje, tudi v zelo zaostrenih razmerah zaradi epidemije, ki je prizadela ves svet. Brez ustreznih ukrepov bi Slovenija sedaj beležila visoko stopnjo brezposelnosti in verižno sesuvanje gospodarstva, kar bi vodilo družbo v socialni razkroj (zelo visoke cene, porast kriminala…).
Vsi ti uspehi sedanje vlade seveda še niso garant za uspeh na volitvah – to izkušnjo poznamo že iz volitev v preteklosti. Po prvi Janševi vladi (2004-2008), ko je Slovenija prvič (in to zelo uspešno) predsedovala Evropski uniji in se tudi soočala z gospodarskimi izzivi, je sledil hladen tuš, saj je oblast prevzela pravna naslednica Komunistične partije Slovenije, torej politične sile, katere predstavniki se celo hvalijo z dediščino totalitarne preteklosti in se klanjajo enemu od arhitektov komunistične revolucije na Slovenskem Borisu Kidriču. Človeku, ki je bil odgovoren tudi za množičen krvav pogrom nad slovenskimi kristjani in je bil tako nekakšen cesar Neron moderne dobe. Morda bo kdo rekel, češ kristjani smo sedaj v vseh strankah in vse so enako legitimne, celo skrajna Levica. Da, po pravni logiki to drži. Toda, ali ste res pripravljeni tvegati in glasovati za opcijo, ki grozi z anulacijo vseh protikoronskih zakonov, kar bi lahko pomenilo tudi vračanje tistega, kar ste morda dobili v zadnjih dveh letih. Bi bili pripravljeni podpreti opcijo, ki že vnaprej napoveduje visoke davke, obenem pa nasprotuje manjši davčni obremenitvi plač? A propos: vse to, kar naštevam, smo v času od osamosvojitve dalje že doživljali in to v času, ko so oblast prevzele starorežimske “zdrave sile”. In smo se spraševali, kam gre ves tisti denar, ki nam ga je pobirala oblast. Ob poplavi vseh mogočih slamnatih nevladnih organizacij, ki skrbijo za politični aktivizem v prid političnim strankam, katerih glavna programska točka je zgolj “smrt janšizmu”, je odgovor na dlani.
Več si lahko preberete TUKAJ.