5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Iz pod Andov na področje dobrega vina med dobre ljudi

Piše: Damian Ahlin

Ob Andih in med vinogradi se uveljavlja slovenska skupnost, kjer so vera, upanje in ljubezen, jezik, šege in navade močna veriga, ki so temelji teh rojakov. Tudi k njim se je napotila Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu, dr. Helena Jaklitsch.

Sreda 13.oktober 2021 malo čez deveto uro se odpravimo na letališče, tokrat nas bo pot peljala ob Andih  kakih 1300 km severno, kjer je doma dobro vino, sonce  in prijazni ljudje med katerimi so tudi Slovenci. Dve dobri uri letalske vožnje sta zadostovali, da smo bili spet med našimi rojaki. Ob prihodu je ministrico pozdravil častni konzul Republike Slovenije, Jože Šmon.

Takoj po nastanitvi in brez zamude je prišel na vrsto zanimiv ogled mesta. Ob sprehodu po mendoških ulicah je mogoče naleteti na Trg Republike Slovenije. Trg, ki ga krasijo slovenski simboli od kozolca pa do brezjanske Marije Pomagaj. Bil je postavljen že 30. novembra 1991 in to je bila prva tovrstna počastitev samostojne in neodvisne Slovenije zunaj naše domovine.

Po sprehodu  sredi popoldneva je  častni konzul  ministrici predstavil prostor in dejavnosti konzulata, obenem pa izrazil veselje, da se življenje po epidemiji ponovno počasi vrača  na stari tir. Med drugimi so pretekli teden gostili gledališko skupino slovenskih rojakov društva Slovenske  pristave iz Buenos Airesa, pripravljajo pa tudi Martinovanje za naslednji mesec.

V deželi sonca in dobrega vina,  danes živi okoli 600 Slovencev, ki se združujejo v slovenskem domu. Prvi rojaki so se naselili že pred letom 1900. Ko so leta 1948 začeli prihajati novi izseljenci, je bilo v Mendozi preko 80 staronaseljencev večina iz Primorske; le peščica je bila iz Bele krajine. Ti niso imeli svojega društva, so se pa zbirali po hišah. Enkrat letno je bilo skupno zbiranje ob obisku slovenskega izseljenskega duhovnika iz Buenos Airesa. Konec leta 1948 je bilo okoli 320 novih izseljencev, od teh veliko mladih družin z otroci. Leta 1949 so ustanovili društvo. Že v začetku so imeli svojo gledališko skupino in pevski zbor. Leta 1958 je rojakom uspelo priti do lastnih prostorov društva . Še danes se trudijo ohranjati slovensko besedo, tradicije in slovenske običaje, najmlajši obiskujejo tudi sobotno slovensko šolo imenovano po sv. Cirilu in Metodu, ki vrši svoje poslanstvo že od leta 1949, čeprav je bila ustanovljena leta 1951. Leta 1974 so začeli s  srednješolskim tečajem, ki deluje ob sobotah popoldne. Od leta 1991 imajo ob sobotah popoldne tudi tečaj slovenskega jezika za odrasle. Polek šolstva, kulture, športa in družabnosti, se zbirajo ob nedeljah pri sveti maši, za katero skrbi njihov dušni pastir, g. Janez Cukjati.

Ministrici so priredili lep sprejem, ki so ga v slovenskem domu pripravili člani društva. Zbrane je nagovoril predsednik Tine Šmon, pozdravne besede pa je rojakom, ki so se zbrali v lepem številu, z veseljem namenila tudi ministrica dr. Jaklitsch.

Zahvalila se jim je za ves trud, požrtvovalno delo ter neštete prostovoljne ure, ki jih z vso srčnostjo darujejo slovenski skupnosti z namenom ohranjanja slovenstva, slovenske besede, slovenske pesmi in molitve, to ljubezen pa prenašajo tudi na najmlajše. Ob tej priložnosti je ministrica slovenski šoli Sv. Cirila in Metoda,  podelila priznanje Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu ob njeni 70. obletnici.

Dogajanje so z lepo pesmijo popestrili slovenski zbor in slovenski Mendoški oktet, oba pod vodstvom Diega Bosqueta. Po koncu uradnega programa so se rojaki še dolgo zadržali v prijetnem pogovoru z ministrico, seveda ni manjkalo harmonike in slovenske pesmi ter pravega slovenskega vzdušja.

Naslednji dan, 14. oktobra,  je ministrica zgodaj zjutraj obiskala slovensko osnovno in srednjo šolo  Antona Martina Slomška in vrtec Angel Varuh. Gre za zasebni ustanovi Fundacije Slo, izključno slovenskih članov. Nad 200 slovensko argentinskih učencev obiskuje obe ustanovi. V njih je razvidno kako učenje temelji na trdnih stebrih ob slovenski kulturi, šegi in navadi. Otroci in učitelji so ministrici pripravili lep sprejem s pesmijo, med katerimi je izstopala tudi slovenska himna. Ministrica se jim je zahvalila za izjemno lep, prisrčen sprejem, predvsem pa za plemenito delo, ki ga opravljajo ter poudarila, da jo veseli, da pri tem s tako skrbnostjo vključujejo tudi slovensko kulturo.

Za zaključek  je ministrica izkoristila  priložnost, da se je srečala z dvema rojakoma, ki sta letos poleti sodelovala na nagradnem natečaju Urada »Kje si bil pa ti leta 1991«. Zahvalila se jima je za njun prispevek z željo, da še naprej ostaneta povezana z matično domovino. Sledil je  Izlet v Ande in Dolino Uco.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine