Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Vladni poslanci in ministrica za kulturo Asta Vrečko bodo vendarle morali pojasniti parlamentu, zakaj je ministrica mimo zakona plačala 8.346 evrov Svetlani Makarovič za odpoved Prešernovi nagradi leta 2000 in sume, da so na ministrstvu tudi sicer delili javni denar političnim aktivistom vladnih strank mimo zakona in tam tudi maltretirali uslužbence, ki niso bili dovolj poslušni vladajočim. Pojasniti bodo morali tudi, zakaj preprečujejo pogovor v parlamentu o stranpoteh Aste Vrečko, ko so jih ugotovili revizorji računskega sodišča, z obstrukcijo.
Polaganje računov pred nadzorno komisijo parlamenta so vladni poslanci onemogočili z bojkotom. Po pravilih v parlamentu to ne bi smelo biti mogoče, ker bi v obeh komisiji za nadzor dela vlade na posebej občutljivih področjih (javnih financ in vohunov) morala imeti večino opozicija, ki ti komisijo tudi vodi. A so vladne stranke na začetku mandata zgoljufale, da bi onemogočile nadzor opoziciji v primeru ugotovljenih nepravilnosti.
Vladajoči so po volitvah vodenje obeh nadzornih komisiji (za nadzor javnih financ in za nadzor obveščevalcev) dodelili NSi, čeprav bi morala obe komisiji voditi na volitvah uspešnejša SDS, ki ima veliko več poslancev. Takšna goljufija onemogočanja največje opozicijske stranke se je zgodila sploh prvič v zgodovini parlamenta. SDS se je zaradi tega odpovedala sodelovanju v obeh nadzornih komisijah. Vladajoči pa so po vodenju še večino vseh sedežev mimo rezultata volitev podarili NSi. Kot Vrečkova denar Makarovičevi. Tudi kaj takega se je zgodilo prvič. Niso pa NSi dodelili tudi večine, da bi sama lahko zagotovila sklepčnost. Določili so še nekaj praznih sedežev za SDS. To pa vladajoči uporabljajo, da bi preprečili preverjanje stranpoti svojih ministrov, ko nadzor vendarle poskuša opraviti NSi.
Računsko sodišče je pri preverjanju izvrševanja proračuna ugotovilo, da je Asta Vrečko s plačilom Makarovičevi za odpoved Prešernovi nagradi pred desetletji ravnala negospodarno in kršila zakon o javnih financah, ker za plačilo ni bilo nobenega temelja v zakonih.
A poslanci vladnih strank bodo z Vrečkovo zdaj le morala pojasnjevati svoje nezakonito ravnanje, ki so ga ugotovili tudi revizorji. Poslanci SDS so namreč zahtevali izredno sejo celotnega parlamenta o nezakonitem plačilu Makarovičevi in sumih zlorab javnega denarja še v drugih primerih in maltretiranju uslužbencev ministrstva.
Po ustavi in zakonih takšno sejo predsednica Urška Klakočar Zupančič mora sklicati. In zdi se, da jo tudi bo, čeprav v tem mandatu spoštovanje pravil, če bi to lahko v slabo voljo spravilo premiera in vlado, za vodstvo parlamenta nikakor ni samoumevno.
Celota zahteva za izredno sejo parlamenta SDS je takšna: