0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Anže Logar izstopil iz SDS, predsednik stranke Janez Janša se je odzval takole

Piše: C. R., Spletni časopis

Dolgoletni vidni član in poslanec SDS Anže Logar je izstopil iz stranke, so poročanje N1 tudi za STA potrdili v SDS. Potrdili so, da so prejeli njegovo izstopno izjavo. Ni pa še jasno, ali izstopa tudi iz poslanske skupine.

Anže Logar je sicer dolgoletni član stranke, mnogi pa so ga v preteklosti že videli tudi kot možnega naslednika Janeza Janše na čelu stranke, poroča STA.  Na zadnjih predsedniških volitvah se je kot neodvisni kandidat podal v kandidaturo za predsednika države, a v drugem krogu izgubil proti aktualni predsednici Nataši Pirc Musar. Takrat je v prvi izjavi dejal, da “smo na pragu nečesa velikega”. Lani je nato ustanovil društvo Platforma sodelovanja, vse od takrat pa so se v javnosti vrstila ugibanja, ali bo morda tako unovčil svoj politični kapital in stopil na samostojno politično pot.

Novembra lani je Logar odstopil z mesta predsednika sveta SDS. Ustanovna članica društva Platforma sodelovanja in nekdanja evropska poslanka iz vrst SDS Romana Jordan je v tej Logarjevi potezi videla “počasno oddaljevanje” od SDS, medtem ko je Logar tedaj še zagotavljal, da društvo ne bo preraslo v stranko.

Decembra lani so iz SDS sporočili, da ocenjujejo, da ni več nikakršnega dvoma, da njihov poslanec Anže Logar ustanavlja svojo stranko, njegove nastope pa odtlej štejejo za stališča stranke v nastajanju. Obregnili so se namreč ob Logarjevo potezo, ko je ob glasovanju podprl začetek postopka za spremembo ustave glede imenovanja sodnikov. Izvršilni odbor SDS je februarja letos poslanski skupini predlagal, da vsi poslanci SDS v sedmih dneh podpišejo izjavo, s katero se bodo zavezali, da bodo do konca aktualnega sklica DZ delovali kot člani SDS in člani strankine poslanske skupine. Logar tega ni storil. Enako sta ravnala poslanca Eva Irgl in Dejan Kaloh. Marca je zato poslanska skupina SDS DZ obvestila o menjavah svojih članov v delovnih telesih DZ. Članstvo so odvzeli vsem trem, trojica pa je odtlej sedeže v parlamentarni dvorani dobila v eni od zadnjih vrst.

V DZ je bil Logar prvič izvoljen leta 2014, trenutno je poslanec tretji mandat. V prvi in drugi Janševi vladi je bil direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Med prvim predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije je bil tudi uradni govorec predsedstva, v tretji Janševi vladi pa minister za zunanje zadeve. Vodil je tudi ljubljanski odbor stranke, po lanskih lokalnih volitvah pa tudi s te funkcije odstopil. Leta 2018 je neuspešno kandidiral za ljubljanskega župana.

Niso pa v stranki doslej dobili tudi odstopnih izjav Eve Irgl in Dejana Kaloha. Logar je predsedniku SDS Janezu Janši sporočil, da je prišel do spoznanja, da je napočil čas za naslednji korak in se zahvalil vsem, s katerimi se je “srečeval v svoji četrt stoletja dolgi politični poti v SDS”. Janša se je na izstop iz SDS nekdanjega zunanjega ministra, predsedniškega kandidata in zadnja leta poslanca Logarja odzval tako:

Sp. g. Anže Logar,

hvala za delitev spoznanja, ki smo ga sicer delno že prebrali na spletu in pa veliko sreče pri naslednjem koraku. Upamo, da bo narejen na verodostojni osnovi in da izjavi o izstopu iz stranke sledi tudi izjava o odstopu poslanca Anžeta Logarja oziroma vrnitvi poslanskega mandata ter izpolnitev ostalih obveznosti iz 7. in 8. člena Pogodbe o kandidaturi za poslanca Državnega zbora RS, ki ste jo lastnoročno podpisali dne 12.3.2022. Ne znamo si predstavljati, da bi bil ta naslednji korak – kot začetek nečesa novega, velikega – obremenjen s prelomljeno dano in podpisano besedo ob kandidaturi v okraju, kjer niste imeli ne stalnega bivališča, ne rojstnega kraja in ne zaposlitve in kjer vam je delo stranke SDS skozi njeno zgodovino skupaj z napori sokandidatov v volilni enoti dejansko omogočilo izvolitev. Prav tako upamo, v dobro verodostojnosti, da se ob pogledu na pogodbo ne bo kdo naknadno skliceval na ustavo, kajti ta je natančno ista in enaka kot je bila na dan podpisa pogodbe.

Lep pozdrav,

Janez Janša

Eva Irgl in Anže Logar Foto: DZ/Matija Sušnik

Ker mediji pri nas pogosto napačno poročajo z iztrganimi citati, je Janša objavil tudi celotno korespondenco na omrežju x:

Trije poslanci SDS februarja letos niso podpisali zaveze, h kateri je pozval izvršilni odbor vse poslance stranke, da bodo do volitev v parlamentu in izven njega delovali kot člani SDS in kot člani poslanske skupine te stranke. Poziv k podpisu je bil, kot sem takrat poročal, namenjen predvsem Anžetu Logarju, o katerem je bilo v stranki že nekaj časa veliko sumov, da bi lahko ustanovil svojo stranko pred naslednjimi volitvami. Predsednik SDS Janez Janša ga je pozval, naj o tem odloči hitro, da ne bi škodoval stranki. Kot je ob pozivu k podpisom povedal Janša pa ni nikogar izključil iz stranke, kar se je zgodilo Mojci Pašek Šetinc v Svobodi ali kar še grozi Mihi Kordišu v Levici.

Presenetljivo je bilo takrat predvsem, da izjave o lojalnosti stranki ni podpisal Kaloh, ki ni veljal za del frakcije, v kateri sta bila Logar in Irglova. SDS je marca potem predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič predlagala, naj Evo Irgl razreši kot predsednico komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, Anžeta Logarja kot podpredsednika odbora za zunanjo politiko, in Dejana Kaloha kot podpredsednik odbora za pravosodje. Odstavitve je SDS predlagala zaradi pričakovanja, da bodo ti poslanci ustanovili svojo poslansko skupino in tudi stranko in s tem dobili vodilne položaje na drug način.

Dejan Kaloh (SDS), Anže Logar (doslej SDS) in Lucija Tacer (Svoboda) na zasedanju OVSE Foto: DZ

Z vodilni položajev za SDS so bili odstavljeni, doslej pa nove stranke ali poslanske skupine še niso ustanovili.

Vsem trem poslancem so se, ko jih je državni zbor razrešil, nekoliko znižale plače, katerih pomemben del so dodatki za vodenje odborov in komisij. Podobna usoda je doletela tudi Miho Kordiša (Levica), Mojco Pašek Šetinc (Svoboda) in Miho Lamuta (Svoboda).

A Logar, Irglova in Kaloh bi si jih lahko z ustanovitvijo lastne poslanske skupine tudi povišali. A se za to doslej niso odločili, verjetno tudi, ker so bile volitve poslancev še predaleč. Zdaj se pa že hitro bližajo in stranke začenjajo postopke za izbiranje svojih kandidatov.

Objava Janše na X je dostopna tukaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine