3.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 18 novembra, 2024

Vojna v Ukrajini in žrtve min: Pobuda slovenski vladi in vsem slovenskim političnim strankam

Piše: Božo Cerar

Generalni sekretar OZN Antonio Guterres je pred dnevi opozoril, da bodo potrebna desetletja, da se v Ukrajini odstranijo vse mine in neeksplodirana ubojna sredstva. Slovenski ITF, Ustanova za krepitev človekove varnosti (ob ustanovitvi pred leti se je imenovala Mednarodna ustanova za razminiranje in pomoč  žrtvam min) ima kar nekaj dokazanih mednarodnih izkušenj z naslavljanjem tako neposrednih kot dolgoročnih posledic, ki jih povzročajo mine, eksplozivna sredstva in druge nevarnosti, ki ostajajo po koncu vojne. ITF se je v manjši meri že tudi angažiral v Ukrajini z nudenjem psihosocialne pomoči otrokom in konkretne zdravstvene rehabilitacije.

V več kot dvajsetih letih svojega delovanja (ustanovljena je bila 1998) je ITF kot humanitarna in neprofitna organizacija ob izdatni pomoči Združenih držav Amerike in še nekaterih drugih držav zbrala skoraj pol milijarde dolarjev in izvedla krepko preko tri tisoč projektov. Pri tem je očistila 150 kvadratnih kilometrov ozemlja, onesnaženega z minami, ter preko 1300 žrtvam min omogočila rehabilitacijo, večinoma na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča v Ljubljani.

Spomnimo, ITF je ustanovila vlada Republike Slovenije skupaj z ZDA, da pomaga žrtvam protipehotnih min v Bosni in Hercegovini in razminiranju njenega ozemlja oziroma pri uveljavljanju mirovnega sporazuma. Sledili so projekti v 30 državah po svetu in to na različnih področjih človekove varnosti. Med drugim je bilo psihosocialne pomoči deležnih 17.500 posameznikov. Njenih programov ozaveščanja glede nevarnosti protipehotnih min, pa se je udeležilo več kot 500.000 ljudi. ITF se je v manjši meri že tudi angažirala v Ukrajini in sicer z nudenjem psihosocialne pomoči otrokom in konkretne zdravstvene rehabilitacije. Skratka, v primeru ITF gre za enega najuspešnejših mednarodnih projektov slovenske zunanje politike, v katerega je slovenska vlada doslej prispevala 14 milijonov evrov.

To Slovenijo vsekakor kvalificira, da se kot aktivna članica EU in kot kandidatka za Varnostni svet OZN angažira kot pobudnica mednarodne akcije za začetek  čim prejšnje odstranitve min in drugih eksplozivnih sredstev v Ukrajini in poveže z isto mislečimi državami. S tem bi tudi nadaljevala s svojim humanitarnim poslanstvom, ki je cenjeno v svetu.

Vir: Vojna v Ukrajini in žrtve min: Pobuda slovenski vladi in vsem slovenskim političnim strankam (portalplus.si)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine