7.4 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

(PREJELI SMO) VESNA ogorčena nad vladno potuho gradnji kanala C0

Piše: VESNA

VESNA – zelena stranka z ogorčenjem sprejema odločitev Vlade RS o nadaljevanju gradnje kanala C0. Po preučitvi vse dostopne dokumentacije ter zakonodajnega okvira je 13. aprila letos VESNA podala zahtevo Vladi RS, pristojnim ministrstvom in organom, da se nemudoma ustavijo vsa gradbena dela na odseku med Brodom in Črnučami ter trajno opusti gradnjo kanala C0 preko vodonosnika Ljubljansko polje. Kot alternativno rešitev naj se nadgradi obstoječa čistilna naprava Brod. Vlada je pobudo VESNE, širše stroke kot celo predsednice Republike Slovenije brez kakršnihkoli strokovnih argumentov v celoti prezrla. Ko gre za okoljska vprašanja, so vse vlade enako umazane.

Odkar je, le nekaj dni po lokalnih volitvah, župan Jankovič napovedal nadaljevanje gradbenih del na projektu izgradnje kanalizacijskega kanala C0, je VESNA ena najostrejših nasprotnic izgradnji kanala C0. Januarja 2023 je izvedla tudi prvo javno razpravo o okoljski demokraciji in okoljskih konfliktih v Sloveniji na primeru C0 (POSNETEK), vse do danes pa se preko mestne svetnice VESNE v MOL dr. Jasminke Dedič udejstvuje v različnih demokratičnih postopkih ter javnih razpravah. VESNA dosledno zagovarja, da je treba, zaradi visokega tveganja za varstvo okolja in zdravje prebivalk/cev Ljubljane, ustaviti gradnjo kanala C0 preko strogega vodovarstvenega območja. Namesto tega pa naj MOL ob podpori strokovnjakov/inj in pristojnih resornih ministrstev pripravi novo infrastrukturno in investicijsko dokumentacijo za dokončanje primarnega kanalizacijskega omrežja s posodobitvijo in nadgradnjo čistilne naprave (ČN) na Brodu.

Vladajoča koalicija je s svojo odločitvijo v celoti prezrla ne le pobude VESNE, pač pa tudi predloge številnih strokovnjakov/inj, zdravstvene stroke in nevladnih organizacij, celo Predsednice RS. Upoštevala ni niti številnih nepravilnosti, ugotovljenih z notranjo revizijo iz leta 2019. Na 100. dopisni seji je sprejela sklep, kjer ugotavlja, da:

»V tem trenutku ni podlage za ukrepanje v smeri zadržanja izvajanja projekta – gradnje povezovalnega kanala C0. Republika Slovenija ni investitor, zato je trenutno edini, ki lahko gradnjo ustavi investitor. Inšpekcija namreč, do zdaj, ni ugotovila nepravilnosti v postopkih, ki so že zaključeni. Nekateri postopki pa so še v fazi ugotavljanja dejanskega stanja.«

S tem si vlada dejansko “umiva roke” in prelaga odgovornost nazaj investitorju in celo inšpekciji, vemo pa, da so inšpekcijski postopki dolgi in odločitve pogosto žal pridejo prepozno: ena takih je tudi nedavno o ustavitvi sečnje dreves na Rožniku. Izjavo lahko razumemo tudi na način, da bi Vlada sicer zadržala izvajanje infrastrukturnega projekta, vendar “v tem trenutku” še ni čas za to. Oziroma, preprosto povedano, vlada kupuje čas investitorju (MOL), ki mu je minister Uroš Brežan z, najverjetneje neveljavnim, aneksom k pogodbi o sofinanciranju podaljšal rok za izvedbo do 31. julija 2023.

Namesto da bi ustavil enega najbolj spornih infrastrukturnih projektov v samostojni Sloveniji, je namreč pristojni minister Uroš Brežan konec lanskega leta podpisal aneks k pogodbi o sofinanciranju, z dne 3. aprila 2018, četudi pogodba določa, da:

»v primeru neizpolnitve obveznosti v roku, ki je s to pogodbo določen kot bistvena sestavina te pogodbe, se ta pogodba šteje za razvezano, upravičenec pa mora vrniti prejeta sredstva po tej pogodbi v roku 30 (tridesetih) dni od pisnega poziva sofinancerja

Glede na roke iz pogodbe o sofinanciranju, ki zavezujejo upravičenca (MOL), da bo pridobil potrdilo o prevzemu najkasneje do 23. 7. 2019 in potrdilo o izvedbi najkasneje do 22. 7. 2020, bi pisno izjavo sofinancerja, da pogodbo ohranja v veljavi, moral podati že takratni minister Simon Zajc oz. najkasneje do 21. 8. 2020 njegov naslednik, minister Andrej Vizjak. Če takratno Ministrstvo za okolje in prostor ni s pisno izjavo zagotovilo upravičencu, da pogodbo ohranja v veljavi in da zahteva njeno izpolnitev, sta minister Uroš Brežan in župan Zoran Jankovič sklenila aneks k pogodbi, ki se že dve leti in pol šteje za razvezano

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine