Piše: SLS
Na dan volitev v Evropski parlament, 9. junija 2024 bomo državljani verjetno odšli tudi na tri posvetovalne referendume. Če bi vlada Roberta Goloba in vladna koalicija res skrbeli za blaginjo državljanov, bi med referendumska vprašanja uvrstili tudi vprašanje o izgradnji drugega bloka JEK. Od vprašanja, kako si zagotoviti poceni in dostopno električno energijo sta namreč odvisna razvoj Slovenije in blaginja nas vseh.
Posvetovalni referendum omogoča, da Državni zbor preveri voljo ljudi, zato referendumom ne nasprotujemo. Čudi pa nas, da med njimi ni vprašanja, kako bomo v Sloveniji v prihodnje zagotavljali cenovno dostopno in stabilno oskrbo z električno energijo.
Ob robu izredne seje Državnega zbora, na kateri bodo poslanci predvidoma potrdili odloke, da se posvetovalni referendumi o preferenčnem glasu, evtanaziji in konoplji izvedejo na dan volitev v Evropski parlament, 9. junija letos sta zato predsednik Slovenske ljudske stranke Marko Balažic in nosilec liste SLS za volitve v EP dr. Peter Gregorčič predsednici DZ mag. Urški Klakočar Zupančič predala podpise podpornikov, da se sočasno z volitvami v Evropski parlament izvede tudi posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne Krško (JEK 2).
Edini smiseln argument koalicije, da se »njihove« tri referendume izvede skupaj z volitvami v Evropski parlament, so nižji stroški izvedbe. S tega stališča pa je smiselno, da se vse referendume izvede skupaj. Saj bodo sicer stroški višji in ne nižji.
V Slovenski ljudski stranki pozivamo poslance DZ, naj s sprejemom odloka, da se poleg omenjenih treh referendumov sočasno z evropskimi volitvami izvede tudi referendum o JEK2, dokažejo, da na referendumih o evtanaziji, konoplji in preferenčnem glasu ne bomo glasovali le o slabem delu Vlade RS in vladne koalicije, pač pa o vprašanjih, ki so širšega pomena za državljane, saj sta od odgovora na vprašanje, kako zagotoviti stabilno oskrbo z energijo odvisna kvaliteta našega življenja in nadaljnji razvoj gospodarstva.
Referendum o JEK2 uživa najširši politični konsenz in zato ne polarizira. Če to vprašanje ne bo vključeno v sveženj referendumov, ki se jih je koalicija odločila razpisati sočasno z volitvami v Evropski parlament, bo to jasen politični signal, da vladajoče koalicije vsebina referendumov sploh ne zanima. To bo potrdilo domneve, da koalicija težke čustvene teme izrablja izključno za to, da bi zameglila svoje porazno delo in si s tako manipulacijo izboljšala rezultat na prihajajočih evropskih volitvah.