Piše: Tamara Lubarda
Ali ima vladajoča elita toplo srce in čut za sočloveka, zlasti za socialne vezi, pa čeprav se jih v sistemu prenekatere oblasti tolikokrat opusti, to je opušča bodisi zaradi malomarnosti tistih, ki koalicijsko sedijo v parlamentu, bodisi, ker ti isti ne zaznavajo, kako je ko se revežem brez večjega upanja na boljše podira svet kakor domine, ne dobesedno, pa vendar?
Kadar pa glasovalni sistem vzlic namere poslancev z opozicijsko manjšino, slednji se prošenj po ne drastičnem zvišanju minimalnega prihodka tistim na tako rekoč družbenem dnu a priori ne izogibajo, v parlamentu od več koalicijskih poslancev vnaprej zataji, se prva dama parlamenta s svojimi predstavniki koalicije hvalisa ‘s kozmičnim dežjem’ kot da povišica ni o čemer so trdili predvsem opozicijski poslanec in njegovi somišljeniki s stranke, ki je pridobila skoraj največ glasov od volivcev, vendar pa med vladnimi ministri iz Slovenske Demokratske politične Stranke nepravično nimajo predstavnikov, kajti SDS nimajo niti enega ministra, kar je »z rošado« v bojazni pred njimi določil predsednik svobodnjakov.
Potemtakem bi se smatralo zvišanje upravičenca prejemka najdlje do trimesečne državne podpore kot prispevek koalicijske večine a se to brez opozicije sploh ni izšlo. Morda največ izgube bo ko bodo imeli z vlade več razprav o gradnji dodatnega stebra za nuklearno elektrarno namesto socialnih, to je ne o tem kako socialne pravice prejemnikov bodisi zaščititi bodisi ohranjati, saj se nanašajo na premostitveno obdobje če zaradi okoliščin, v katerih se je nesrečnež znašel večinoma ne po svoji krivdi, so pa tudi za najšibkejše člane družbe. Posledično bi več treznih razmislekov o okoljski problematiki povzročilo več svežine za bivanje vseh z onesnaženim okoljem ogroženih prebivalcev z zahtevami trajnostnega razvoja.
Četudi o energetski krizi ne govorimo slednjo porabniki električne energije plačujemo z višjim zneskom. Slovenija poskuša in si prizadeva za energetsko neodvisnost, ker je možno biti v pripravljenosti na vse, iz česar nas na referendumu ob odgovoru da ali ne, s tem ‘čaka’ v tem zavajajoča trditev. Referendumsko vprašanje o ali proti gradnji drugega bloka jedrske elektrarne se bo zaključilo z vzpodbudno skoraj obljubo, s katero se državljane Slovenije posredno napeljuje, da obkrožamo strinjanje z gradnjo JEK 2: »…to/kar bo pripomoglo k stabilni oskrbi z električno energijo.« Do sedaj je celo referendumska pravna služba imela pomisleke o takšnem napeljevanju, toda do takrat bodo tako mnenje primorani predrugačiti. Ampak temu ne gre nasprotovati, kajti po svetu je aktivih 440 nuklearnih reaktorjev, s čimer se s tovrstno električno energijo oskrbuje najmanj 30 držav, kar je varno, če izvzamemo pomisleke o možnih okvarah. Podoben referendum je potekal v Kazahstanu, tudi uspešno, kar potrdijo na podlagi rezultata 8. 10. 2024. Brez možnosti alarma kakršen z okvaro zastarelega černobilskega reaktorja, saj je tehnologija napredna, nesrečni slučaji so izjema in ne pravilo. Gremo v korak s časom, čas pa je na strani miru in ne konfliktov.
Pozive k miru stopnjujejo civilna družba in mirovna gibanja, proti več kot razdejanjem po spopadanjih, v Ukrajini ali Gazi. Zunanje ministrstvo Slovenije tu zahteva upoštevanje določb Mednarodnega prava. Nekaj otrok ki nastradajo sprejmemo k nam, žal ne moremo vseh ki živijo bodisi brez vode bodisi kruha.
Srednji razred od nekdaj s svojim pravšnjim vplivom in močjo odraža to da ne razpade družbeno tkivo. Zato bi moral imeti več precejšnjega vpliva, kar se zazna v kolikor jih večina ne životari iz dneva v dan.
Povprečna neto mesečna plača zaposlenega z navedbo SURS na letni ravni sega do zneska 1445 evrov.
Standard Slovencev srednjih let v povprečju ne doseže pričakovanega, pa smo pridni, delavni ter pošteni.
Tarnajo upokojenci z nizkimi pokojninami in mnogi zaposleni, ki komajda shajajo zaradi uborne plače.
Sindikalna pogajanja za višje plačne prejemke so nenehno v pogonu, čemur pa vlada skoraj vsakič ugodi ko se nanjo usuje plaz kritik zaradi nesorazmerja plačnih sistemov. Pokojnine dvignejo pred volitvami. Stopnja brezposelnosti ni videti rizična in inflacija v vsakem izkazanem trimesečju je nižja od nadejane. S sedanjega vladnega resorja ponujajo še kup drugih »vzpodbudnih« podatkov za uspešnost vladavine.
Janševi dosežejo, da si tudi tisti, ki nikoli niso dopustovali, privoščijo krajše počitnice na domačih tleh. Toda prejšnjega sedanji nočejo, nočejo dejansko ničesar dobrodošlega prejšnje vladne ekipe, to ukinejo.
Ne moremo vedeti koliko drži, češ, da se med revne ljudi umesti zgolj desetina v Sloveniji živečih ljudi.