-0.4 C
Ljubljana
torek, 21 januarja, 2025

(PREJELI SMO) Novi slovenski kardinal Vinko Bokalič Iglič bo maševal, v soboto, 14. decembra

Piše: C. R.

Novoimenovani kardinal lazarist Vinko Bokalič Iglič ima slovenske korenine, saj se je 11. junija 1952 rodil v Buenos Airesu v družini slovenskih staršev, ki sta v Argentino prišla leta 1949. V pomožnega škofa ga je 29. maja 2010 posvetil tedanji nadškof Buenos Airesa kardinal Jorge Mario Bergoglio, sedanji papež Frančišek. Vinko Bokalič Iglič je za Alojzijem Ambrožičem in Francem Rodetom že tretji kardinal, ki je izšel iz slovenske povojne emigracije.

Novi slovenski kardinal Vinko Bokalič Iglič bo maševal, v soboto, 14. decembra ob 18.30 uri v cerkvi Srca Jezusovega v Ljubljani

Osnovno šolo je obiskoval pri šolskih sestrah v Lanusu, srednjo šolo pa pri lazaristih v Escobarju pri Buenos Airesu. V Družbo je vstopil 1. marca leta 1970, zaobljube je izrekel 5. junija 1976. Študij filozofije je opravil pri jezuitih, teologijo pa je dokončal na katoliški univerzi v Buenos Airesu. V duhovnika je bil posvečen 1. aprila 1978. Novo mašo je obhajal v slovenski vasi v Lanusu skupaj z bratom Jožetom, ki je bil posvečen deset mesecev pred tem v Ljubljani. Prva leta duhovništva je posvetil pastorali mladih. Več let je bil vzgojitelj bogoslovcev in župnik v mestu Cordoba ter na misijonski župniji v mestu Goya.

Posvečal se je ljudskim misijonom in bil vizitator oz. provincial argentinske province. Za pomožnega škofa v Buenos Airesu ga je leta 2010 imenoval papež Benedikt XVI., papež Frančišek pa leta 2013 za voditelja škofije Santiago del Estero, ki se nahaja v severozahodnem delu osrednje Argentine. S tem je takrat postal sosed drugih dveh škofov slovenskega porekla: škofa Lojzeta Urbanča, ki vodi škofijo s sedežem v bližnji Catamarci, in nadškofa Andreja Stanovnika v Corrientesu. Papež Frančišek je škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo 22. julija letos, s čimer je škofa Bokaliča povzdignil v nadškofa, poleg tega pa mu je podelil tudi naslov primasa Argentine.

Papež, ki veliko pozornost namenja obrobjem, je s to premestitvijo primata iz Buenosa Airesa v Santiago del Estero napravil gesto pozornosti do notranjosti države in do najstarejšega mesta v Argentini, ki je imelo velik zgodovinski pomen v okviru cerkvene strukture in evangelizacije v Argentini, obenem pa je pripravil pot tudi za nov korak, za včerajšnjo razglasitev nadškofa Slovenca za kardinala.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine