3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

(ODMEVNO) Javno pismo evroposlanca mag. Branka Grimsa predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen: V Sloveniji je vladavina prava le na papirju!

Piše: C. R.

Evropski poslanec Branko Grims je v odprtem pismu Evropsko komisijo opozoril na zaskrbljujoče zlorabe pravosodnega sistema v Sloveniji, ki se uporabljajo za politično diskreditacijo. Osrednja tema pisma je obtožba proti Janezu Janši, ki je po njegovih besedah eden od poskusov diskreditacije.

Evropski poslanec Branko Grims Evropsko komisijo sprašuje, s kakšnimi ukrepi bo v prihodnje onemogočila “tovrstne zlorabe pravosodja za politično diskreditacijo opozicije v Sloveniji in vsem državljanom Republike Slovenije ne glede na njihovo politično prepričanje ali katero koli drugo osebno okoliščino, zagotovila pošteno ter nepristransko sojenje v razumnem roku, kar je evropska norma in vrednota, zapisana v temeljnih aktih Evropske unije,” je zapisal.

Njegovo pismo spodaj objavljamo v celoti:

Spoštovana predsednica! V Republiki Sloveniji se že več kot četrt stoletja očitno zlorablja pravosodje za politično obračunavanje s sedanjo opozicijo. Ključni cilj teh zlorab je oviranje in onemogočanje političnega dela največje opozicijske stranke SDS, ki je na zadnjih volitvah v Evropski parlament osvojila kar 4 od skupaj 9 mandatov, ki pripadajo Republiki Sloveniji; ter še posebej predsednika SDS, trikratnega predsednika Vlade Republike Slovenije g. Janeza Janšo.

Očitne zlorabe pravosodja, na katere želimo opozoriti Evropsko komisijo in mednarodno javnost, torej trajajo praktično ves čas članstva Republike Slovenije v Evropski uniji. Vedno znova se sproži nek očitno politično motiviran proces proti Janezu Janši prav v času pred vsakokratnimi volitvami. Po volitvah proces zastane in znova oživi, ko se bližajo naslednje volitve. Ker to traja že več kot dve desetletji, je politična motiviranost te zlorabe povsem očitna.

Zadnjih petnajst let je v Sloveniji zaznamoval proces Patria. Kafkovski proces, na katerem so sodili Janezu Janši, ker naj bi »neznano kje« in  »neznano kdaj« sprejel »na neznani način dano« »neznano obljubo« ter ga na osnovi tako absurdnega konstrukta 20. junija leta 2014, torej tik pred naslednjimi državnozborskimi volitvami, tudi zaprla. Ustavno sodišče Republike Slovenije, ki je v Republiki Sloveniji po ustavi najvišja instanca na področju  varovanja človekovih pravic,  je sicer približno leto dni kasneje sporni proces povsem razveljavilo z obrazložitvijo, da je bil celoten proces kršitev človekovih pravic. Toda volitve so bile takrat že mimo. Kljub temu dejstvu in opozorilom, da je to v nasprotju s pravno prakso Evropskega sodišča za človekove pravice ter, da gre za nadaljnjo grobo kršitev človekovih pravic, so Janezu Janši odvzeli mandat, ki so mu ga podelili volivci na volitvah v Državni zbor Republike Slovenije. Tudi to kršitev človekovih pravic je ugotovilo in razveljavilo Ustavno sodišče Republike Slovenije ter Janezu Janši vrnilo mandat.

Bližajo se naslednje volitve v Sloveniji in zloraba pravosodja se očitno spet ponavlja. Le, da je tokratni konstrukt »proces Trenta« še bolj očitno političen, kot je bil prejšnji; in je v sramoto slovenskemu pravosodju. To nedvoumno dokazuje že podatek, da gre za zadevo, ki je stara že skoraj dvajset let. Prvi narok pa je bil letos po skoraj 20 letih »naključno« sklican prav na rojstni dan žene Janeza Janše, gospe Urške Bačovnik – Janša; drugi (zaslišanje) pa znova »naključno« prav na rojstni dan Janeza Janše 17. septembra. Tovrstno očitno zlorabljanje pravosodja za politično šikaniranje je pravno nedopustno, prav tako pa tudi dejstvo, da sodišče iz sojenja ni izločilo očitno politično okuženih članov in članic senata, od katerih je ena povezana s sedanjo pravosodno ministrico.

Obtožba je za ustavno določeni pravni red absurdna. Gre za dejstvo, da je Janez Janša pred okoli trideset leti kupil posestvo v Trenti, na katerem je stala hiša. Vse se nahaja v triglavskem narodnem parku, kjer na novo ni dovoljeno graditi. Skladno z zakonom je dopustna je samo nadomestna gradnja, zato dosegajo posesti, na katerih so že stali objekti in na katerih je torej skladno z zakonom možna nadomestna gradnja, še toliko višjo ceno. Posestvo je leta 2005 prodal za bistveno višjo ceno. Zaradi konca vojne na Balkanu in procesov vključevanja v Evropsko unijo ter odpiranja možnosti tujcev za nakup nepremičnin, se je v tem obdobju bistveno dvignila cena nepremičnin v Sloveniji. Mnogi posamezniki in podjetja so takrat kupovala nepremičnine kot kapitalske naložbe »na zalogo«, z namenom, da jih še bistveno dražje prodajo kasneje. Tožilstvo pa nakup nepremičnine v Trenti, v zasebni lasti Janeza Janše, očita vodstvu zasebnega podjetja kot »oškodovanje«, čeprav so mnoge nepremičnine v turističnih krajih in v Ljubljani v primerljivem obdobju nakupili in prodali še za bistveno večjo razliko v ceni. V času krize v drugi polovici leta 2008 in kasneje so cene padle, enako kot povsod v zahodnem svetu.  Zaradi tega so mnoga podjetja in celo največje banke zašle v hude krize in propadle, s čemer se v tej obtožnici prav tako očitno manipulira. Ko se je vodstvo zasebnega podjetja odločilo leta 2005 za nakup, prav gotovo nihče ni mogel vedeti, da bo kmalu nepremičninski trg v velikih težavah.

Pravno je torej, glede na predpise Evropske Unije in pravni red Republike Slovenije, vse skupaj očitna zloraba pravosodja. Ta se bo po vsej verjetnosti spet še zaostrila pred prihajajočimi volitvami, potem pa ugasnila, saj bo v dveh letih zadeva absolutno zastarala. Ostal bo le dvom in osebna medijska diskreditacija v tem času, kar je tudi očitni namen opisanih zlorab pravosodja. Vse navedene očitne zlorabe pravosodja za diskreditacijo političnih nasprotnikov so z vidika pravnega reda Evropske unije povsem nesprejemljive. Zato sprašujem Evropsko komisijo, kako bo ukrepala, da onemogoči tovrstne zlorabe pravosodja za politično diskreditacijo opozicije v Sloveniji in vsem državljanom Republike Slovenije, ne glede na njihovo politično prepričanje ali katero koli drugo osebno okoliščino, zagotovila pošteno ter nepristransko sojenje v razumnem roku, kar je evropska norma in vrednota, zapisana v temeljnih aktih Evropske unije.

Lep pozdrav,                                                                        Mag. Branko Grims

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine