Piše: Jože Mlakar, vodja iniciative
Ne moremo se več slepiti. Pandemija novega koronavirusa je realnost. Po ocenah revije The Economist so od januarja 2020 povečano smrtnost, ki je najbolj zanesljiv indikator posledic pandemije, utrpele skoraj vse države sveta [vir]. Seveda pa niso posledica pandemije le smrtne žrtve ampak tudi dolgotrajne zdravstvene težave mnogih ozdravljencev.
V tako kompleksnem primeru velikega števila raznih strok ni boljšega sredstva za obrambo pred pandemijo kot upoštevanje znanosti. Naša evropska tradicija nas je naučila, da je to bolje od zanikanja problema, astrologije, prerokovanja in tudi od izbiranja všečnih mnenj posameznih strokovnjakov, ki se jim je zameglila meja svojega znanja.
V primeru novih nalezljivih bolezni mora znanost hkrati s spoznavanjem bolezni že dajati tudi nasvete, kako se pred epidemijo ubraniti, zato gotovo ne morejo biti vsi ukrepi najboljši. Ne vemo, kdaj in kakšna bo zadnja beseda o tej pandemiji, a zaenkrat moramo upoštevati sedanja dognanja. Ta pa kažejo, da je najboljša obramba visoka precepljenost prebivalstva.
Glede na to, kako zelo nepripravljeni z opremo smo bili v Sloveniji ob prihodu epidemije k nam in s kakšno silovitostjo se hujska proti in upira vsakemu ukrepu, vse kaže, da smo se vendarle precej dobro soočili s to krizo. Omenjena študija The Economista, ki se še sproti dopolnjuje, kaže, da ima nižjo povečano smrtnost po januarju 2020 od vseh naših sosed le Avstrija, ki pa ima več desetletij, če ne celo stoletje, bolje urejen zdravstveni sistem.
Porast števila obolelih v zadnjem mesecu tudi pri nas zahteva od vseh družbenih skupin popolno resnost in upoštevanje ukrepov.