0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

(PISMO BRALCA) Takoj vrniti zakon o vajeništvu iz leta 1979!

 

Piše: Valter Pristovnik

ZAKON O VAJENIŠTVU JE BIL ODLIČNA OSNOVA ZA TEORIJO IN PRAKSO !

Avstrija 100 let ni spreminjala zakona o vajeništvu !

Vsak dan čitamo, slišimo in govorimo, da nimamo več delavcev različnih poklicev. Že leta 1991 je znani, odličen novinar dnevnika VEČER, g. Zdenko Kodrič zapisal mojo izjavo, da se bo zadeva o vajeništvu slabo končala. Politična stranka, ki je likvidirala Zakon o vajeništvu leta 1979, se naj sama najde danes v tem prispevku.

Po 43 letih nimamo več pravega izobraževalnega sistema vajeništva, kot smo ga še imeli do leta 1979. V Ustavi RS je zapisana beseda odgovornost ! V letu 2022 praznujemo 43. obletnico likvidacije zakona o vajeništvu. Včasih je bilo področje vajeništva odlično urejeno, v večjih časopisih tako dnevniku VEČER in DELO.

O so obstajale celo rubrike,s katerimi so v uk vabili vajence, a nato se je leta 1979 politika odločila likvidirati Zakon o vajeništvu in uvedla Zakon o usmerjenem izobraževanju, ki pa je leta 2005 tudi propadel.

Gospodarstvu že mnogo let primanjkuje usposobljenih delavcev,a država pod vodstvom takratne politike je povzročila ogromno škodo, da danes nimamo več mladih ljudi različnih poklicev. Nekateri deficitarni poklici so že izumrli. Ko je bila izvedena likvidacija Zakona o vajeništvu je bilo istočasno likvidirano veliko raznih obrtnih in poklicnih šol. Politika ne zaupa gospodarstvu, da bi na podlagi praktičnih izkušenj ponudili mladim kvalifikacije in izobraženost,kar je sicer nujno potrebno,namesto tega pa celo širi sovražno retoriko,s katero so v preteklosti nekateri državni poslanci trdili ,da naj bi bilo vajeništvo namenjeno izkoriščanju, kot da nismo imeli šolskih inšpektorjev. Politika je že leta 1979 uničila vajeništvo, saj je bilo celo prepovedano uporabiti besedo VAJENEC. Beseda vajenec je bila slovenska beseda, vaje, vaditi itd.. Leta 1979 pa je politika uničila vajeništvo,ko so takratno Obrtno zbornico Slovenije in Gospodarsko zbornico Slovenije »politično prisilili«, da sprejmeta zakon o usmerjenem izobraževanju,ki je žal leta 2005 propadel. Že takrat se je pokazalo,da zakon o usmerjenem izobraževanju ni obrodil sadov in v letu 2005 so ponovno uvedli »eksperiment«,zakon o strokovnem in poklicnem izobraževanju, ki smo ga imeli samo do leta 2017.

Po letu 2017 je tudi na mojo večkratno intervencijo oz. opozorila v javnosti, ponovno uvedla zakon o vajeništvu, kot pilotni projekt ali bolje rečeno ponovni » eksperiment » zakon o vajeništvu.

To je bil že tretji »poizkus« eksperimentalnega zakona o vajeništvu, ki ga je sprejel državni zbor RS in to kljub pripombam tako OPZS kot GZS in nekaterih političnih strank. Temu bi lahko rekli ponovni »politični pritisk«,čeprav nekateri podjetniki že dalj časa pravijo, da je skrajni čas,da sprejmemo zakon o vajeništvu, v obratnem primeru bo gospodarstvo v Sloveniji brez pravega izobraževalnega sistema propadlo.

Že leta 1982, ko nas je obiskal avstrijski šolski minister, je dejal, da v Avstriji niso spreminjali zakona o vajeništvu 100 let. V obratnem primeru, če bi ga spreminjali, tako kot mi v Sloveniji, bi v 20. letih gospodarstvo v Avstriji propadlo. Strokovnjaki že dolga desetletja opozarjajo,da je bila ukinitev vajeništva napaka. V vsakem primeru je treba upoštevati potrebo po polovici teorije in polovici prakse v gospodarstvu. Upoštevati željo vsakega kandidata za vajenca, kateri poklic bi želel opravljati.

Gospodarstvo danes namreč potrebuje strokovno izobražene ljudi,ki se bodo lahko takoj vključili v proizvodnjo. Vse strokovne šole v Sloveniji bi bilo treba opremiti s sodobnimi osnovnimi sredstvi,tehnološko dovršenimi različnimi stroji,da bi dobili vajenci tudi v času teoretičnega programa v šoli tudi del praktičnega, naprednega znanja.

Zaradi tega so že padali ministri,nedavni eksperimenti na račun mladega človeka pa so propadli,čeprav smo do leta 1979 imeli odličen Zakon o vajeništvu. Do leta 1979 smo vsako leto v Sloveniji izobrazili več kot 25.000 mladih strokovnjakov različnih poklicev. Danes po pilotnem projektu izobrazijo letno okoli 200 pilotnih vajencev. Zato se ne smemo čuditi, da danes nimamo mladih delavcev in vsak dan je tema, kako bomo uvažali delavce iz tujine. Politična stranka, ki je likvidirala Zakon o vajeništvu, danes govori in piše, da je danes največja investicija uvoz delavcev iz tujine ? Pri tem ne želim omenjati politične stranke, pa vendar bi želel, da se sama najde v mojem prispevku in pošteno prizna, da je storila napako.

V Ustavi RS je zapisana beseda odgovornost in vljudno prosim politično stranko, da upošteva Ustavo Slovenije.

Da gre za pomembno in polemično področje,pa dokazuje to,da je med drugim tudi takratni minister za šolstvo, dr. Igor Lukšič, že pred leti odstopil z mesta ministra, pristojnega za izobraževanje, med razlogi pa je bilo njegovo nestrinjanje z zakonom o usmerjenem izobraževanju.

Končno so po sedemintridesetih letih vladajoči ugotovili,da so storili napako in v letu 2017 sprejeli nov zakon v obliki pilotnega vajeniškega izobraževanja. V zadnjem pilotnem projektu se je ponovno pojavila beseda vajenec. Na račun pilotnega projekta vajeništva je ministrstvo za šolstvo pridobilo okrog 2,8 milijona evrov v obliki nepovratnih finančnih sredstev. Kako se je denar razdelil, strokovni javnosti ni znano. Žal se je v letu 2018 na pilotni projekt vajeništva prijavilo samo 48 kandidatov oz. vajencev. To dokazuje,da je tudi ta zakon že v samem začetku pilotnega projekta propadel in to vse zaradi tega, ker danes politika ne zaupa, da bi ponovno gospodarstvo,podjetništvo sprejemalo v uk vajence, sklenilo z njimi učno pogodbo med vajenci in starši. Tako, kot je to bilo vse do leta 1979. Že 43 let razpisne pogoje in sprejem v uk vajenca opravlja GZS in OPZS, kar je popolnoma narobe. Ali država RS sofinancira GZS in OPZS za razpise vajeništva ? Postavlja se vprašanje, ali bomo morali nepovratna finančna sredstva vrniti EU, ker pilotni projekt vajeništva ni uspel?

Danes pravijo v politični stranki, ki je likvidirala Zakon o vajeništvu, da je danes največja investicija v Sloveniji, »uvoz delavcev iz tujine in iz bivših republik SFRJ«,? Politika je pozabila,da je bil Josip Broz Tito tudi vajenec, saj je obiskoval v tistih letih vajeniško kovinarsko šolo v Sisku ? In da je bil tudi arhitekt Jože Plečnik tudi najprej vajenec in tudi moj zadnji vajenec v letu 1977, je danes dr. znanosti.

V letu 2022 bomo po vsej verjetnosti praznovali že 43. obletnico, odkar nimamo več pravega izobraževalnega sistema v vajeništvu, kot smo ga še imeli do leta 1979 in zato nam danes primanjkujejo različni poklici, kot smo jih še imeli do leta 1979. Za konec je edina rešitev, da je potrebno takoj vrniti Zakon o vajeništvu iz leta 1979, ki je izrecno temeljil na teoriji in praksi.

(foto: osebni arhiv Valter Pristovnik)

Valter Pristovnik

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine