Piše: Jurij Kreutz, Brestanica
Spoštovani g. Logar, spoznala sva se in se na kratko pogovorila v Krškem malo pred predsedniškimi volitvami jeseni leta 2022.
Med tem ste ustanovili svojo stranko, vendar se mi zdi, da že kar predolgo čakamo, da boste kot predsednik Demokratov obelodanili, za katere konkretne vrednote ob povezovanju in sodelovanju (poleg zelo splošno opisanih, ki so nanizane v vašem programu) se boste kot stranka v parlamentu zavzemali.
Uradno ste sicer opredeljeni kot »sredina do desna sredina«, rad pa bi slišal vaše jasno stališče ali vam bodo tudi vnaprej bližje t.i. desne ali leve vrednote. Zakaj se mi zdi to pomembno, bom poskušal razložiti v naslednjih vrsticah!
Ker je Slovenija kar se politike tiče zelo specifična država, se tudi pojem- kaj je pri nas politično levo in kaj desno močno razlikuje od pojmovanja teh zadev v svetu. Zato mislim, da se ne motim, če opredelim te pojme kot sledi:
Vrednote, za katere se v glavnem zavzema desna opcija so, da cenimo in spoštujemo:
– našo osamosvojitev in državo, ki smo si jo izborili
– temeljne krščanske vrednote in družino kot osnovno celico naše družbe, torej se ne istovetimo z ideologijami prebujenstva, LBGT, Woke in tudi ne želimo, da politika posega v vzgojo naših otrok in vnukov z idejami o več spolnosti, o medicinskem spreminjanju spola pri otrocih in mladostniki
– osebno iniciativo in pridobljeno lastnino tako v podjetništvu, znanosti, kot na podeželju
– da cenimo umetnost v svoji klasični lepoti in se odvračamo od t.i. kulturnega marksizma
Vrednote, za katere se zavzema leva opcija, pa so kot kaže stanje v Sloveniji:
– da bolj cenijo vrednote naše nekdanje skupne SFRJ, kot pa svojo domovino Slovenijo
– da negirajo naše temeljne krščanske in družinske vrednote
– da poveličujejo socialistične in komunistične ideje in zanikujejo pomen slovenske narodnosti
– da se istovetijo z ideologijami prebujenstva, WOKE, LGBTQ itd.
– da verujejo v marksistično kulturno revolucijo, ki žali dostojanstvo človeka, in želi razvrednotiti vse lepo v umetnosti in kulturi z malikovanjem ženske golote in splošne vulgarnosti
– da se zavzemajo zato, da bi s poštenim delom pridobljeno lastnino delili z lenuhi in zapravljivci
Pri tej sicer nekoliko poenostavljeni delitvi postane jasno, da zaradi kontradiktornosti ideologij ne moremo biti malo »levi« ali/ in malo »desni«. Ali drugače povedano- politične sredine v Sloveniji enostavno ne more biti, pa čeprav se v glavnem vsi politiki, pa tudi mnogi »nevladniki«, da bi bili bolj všečni, radi označujete za sredinske oz. levo-sredinske ali desno-sredinske zastopnike ljudstva.
Ne predstavljam si, kako bi v Ameriki rekli tistim, ki bi radi bili malo republikanci in malo demokrati, prepričan pa sem, da jih ne bi imenovali »za sredince«.
Dejansko je v Sloveniji »sredinsko« lahko le civilno prebivalstvo- torej državljani, ki so popolnoma apolitični in se sploh ne udeležujejo volitev ali pa se bojijo opredeliti zaradi strahu pred izgubo službe ali strahu pred raznimi nevšečnostmi, ki bi jih lahko doletele, če bi se izpostavili.
Tak strah je v Sloveniji kot posledica preteklega režima še vedno prisoten, precej pa ga povzroča med ljudmi tudi obstoječa vzvišena in ekstremistična vladajoča koalicija.
Če ne verjamete:
– pomislite na vse izrečene grožnje in zmerjanja s fašisti, ki smo ga doživeli vaši podporniki na predsedniških volitvah
– poglejte si Novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma, ne pa tudi komunizma.
– pa novoletno darilo v obliki Predloga zakona o medijih, ki naj bi vladi še povečal možnost za uničenje nasprotno mislečih z nadzorom nad mediji in »vplivneži«.
– poglejte si okroglo mizo SD z M. Kučanom (8.jan. 25)
Če je vaše »povezovanje« mišljeno kot nekakšna slovenska sprava, je to sicer zelo hvalevredno, vendar se bojim, da boste zelo razočarani, saj je razdvojenost v naši družbi z vsakim letom večja in ne manjša. Začenjam verjeti, da je že genetsko pogojena. Do sedaj so se namreč vsi poskusi približevanju in spravi izjalovili, razdvojenost se je le še ekstremno povečala, ker so na levici že davno spoznali, da sprave sploh ne potrebujejo in si je niti najmanj ne želijo. Razdvojenost v družbi jim vedno pride prav kot razlog, da lahko zmerjajo in očrnijo desnico.
Sploh pa razmislite, zakaj bi se nekdo, ki se ima za nekaj več in misli, da mu vse pripada in dela vse, kar si zaželi, hotel spraviti z nekom, ki ga zaničuje in v bistvu tudi bolj ali manj odkrito sovraži.
Gospod Logar, zrastli in izoblikovali ste se znotraj slovenske desnice. Sicer popolnoma razumem vaše želje po višjih izzivih in ciljih, po osebni nadgradnji in pomembnosti. Toda klub temu ne razumem vaše naivnosti, ko hočete svoje cilje doseči s povezovanjem na »levi«.
Vaše razmišljanje, da desnosredinska koalicija ni smiselna brez levosredinske stranke, se mi zdi zmotno, za slovensko desnico mogoče celo nevarno, razen če temelji na predpostavki, da bo na naslednjih volitvah dobila večino desna opcija.
Dejstvo je, da ste predsedniške volitve izgubili, čeprav je za vami stal pretežni del slovenske desnica. Ne vem sicer koliko glasov ste dobili od neopredeljenih pa predvsem od leve strani, vem pa, da ste jih kar nekaj na desnici izgubili. Zdi se, da vaša miroljubna in povezovalna taktika, ki se je kazala predvsem kot neodločnost, da ne rečem mlahavost, očitno nista bili preveč dobro nagrajeni.
Če se takšna taktika ni najbolje obnesla pri predsedniških, se bo toliko manj obnesla pri parlamentarnih volitvah. Mogoče (vendar bolj izjemoma kot po pravilu) se da z levimi strankami za silo sodelovati ob predpogoju, da vlado vodi desnica, pa še v takem primeru- kot mi je ostalo v spominu- je vedno pričakovati zaplete in izsiljevanja levih. Če pa bo v vladni koaliciji večina na levici, potem bo sodelovanje za vas postalo zelo težavno. Vse, kar boste naredili dobrega, bodo obrnili v svoj prid in kar bodo oni storili slabega, bodo naprtili vam oz. obrnili v vašo škodo.
Nikakor vas ne želim učiti, prosim le, da zadeve premislite in se učite iz dosedanjih izkušenj!
Lep pozdrav iz Brestanice!
Jurij Kreutz